България трябваше да настоява за диалог
/ брой: 71
Красимир Премянов*
Приетата позиция от КСНС по ситуацията в Украйна буди недоумение заради своята едностранчивост, предубеденост и тенденциозност срещу Русия. България като държава, която е формирала своята култура на основата на славянски православни ценности и е получила своето освобождение от турското робство с помощта на Русия, е задължена да насочи усилията на институции и политически партии в единствено правилната посока - да съдейства за възстановяване диалога между Украйна и Русия.
България като най-близката страна на Русия трябва да бъде мост между нея и Европейския съюз, а не да се съобразява с позициите на страни, които имат различни национални интереси. С отричане на правото на едната страна не се гарантира правото на другата. Българските усилия трябваше да бъдат насочени към възстановяване на нормалния политически процес в Украйна; българските политици трябваше да апелират за укрепване на държавните институции и тяхното нормално функциониране, за да може украинският народ да преодолее всеобщата криза и да се справи с огромните предизвикателства, пред които е изправен.
Ние трябва да отхвърлим опита на политици от началото на демократичния процес да налагат русофобия в българското общество. Тя нанася морални и икономически вреди на България.
Нашата позиция като държава трябваше да бъде свързана с апел към Русия да окаже пълноценно съдействие в тази посока на украинската държава и народ. В този дух трябваше да очакваме и намесата на ЕС. Българската държава трябваше да заяви готовност да съдейства за мирния диалог, особено като се има предвид, че има отговорност и за съдбата на стотици хиляди българи, живеещи в Украйна, на които трябва да се създадат условия за мирен труд и нормален живот. България трябваше остро да осъди проявите на фашизъм и екстремизъм, да се противопостави на опитите за отнемане на права на малцинствата в Украйна, да изрази съчувствие към жертвите и да настоява за търсене на отговорност от виновните за насилията. Наличието на нерешени въпроси е следствие от разпада на Съветския съюз и те следва да се решават в условията на равноправен диалог, като се отчитат интересите и предпочитанията на хората, живеещи там. Трябва да настояваме Русия и Украйна да седнат на масата на преговорите и да намерят цивилизовано решение на спорните въпроси.
Що се отнася до референдумите, нямаме право да отхвърлим тяхното прилагане като форма на пряка демокрация, когато това отговаря на народните въжделения.
*Председател на Дружеството за приятелство с Украйна при Федерацията за дружба с народите на Русия и ОНД