04 Май 2024събота06:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-голям принос за растежа на БВП има крайното потребление

Българската икономика отчете невиждан ръст

С 9,6% е нараснало стопанството ни през второто тримесечие на годината

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 1227

Икономиката на България е нараснала с 9,6% през второто тримесечие на 2021 г. спрямо съпоставимия период на миналата година. Експресните данни на Националния статистически институт (НСИ) показват, че реалният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) надхвърля сривът преди година, когато беше най-продължителното затваряне на икономиката, предприето от правителството в опит да ограничи разпространението на КОВИД-19. Тогава експресните оценки показаха 8,2%.

Потъването на икономиката, регистрирано преди година, беше невиждано от 90-те години на миналия век. А данните на НСИ показват, че такъв отскок както сега не е отчитан никога.

От данните става ясно, че най-голям принос за растежа на БВП има крайното потребление (ръст от 6,7%). С първата ревизия от 7 септември обаче ще разберем дали двигателят са по-скоро разходите на домакинствата или на правителството. Значително расте и брутото капиталообразуване (4,2%), което може да се дължи както на частни, така и на държавните инвестиции.

Износът и вносът се възстановяват почти напълно от срива миналата година. Първият расте с 20,3%, а вторият Ц с 28,6%. Но тъй като годишното покачване на импорта надхвърля експорта, приносът на външната търговия към БВП е отрицателен.

На тримесечна база икономиката нараства с 0,4%, показват още данните на НСИ.

БВП в номинално изражение достига 31 млрд. лева за тримесечието. Реализираната добавена стойност е 26,97 млрд. лв. По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление с 80,2%, което в стойностно изражение възлиза на 24,9 млрд. лв. През второто тримесечие на 2021 г. бруто капиталообразуването е 5,84 млрд. лв. и заема 18,8% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е положително.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ