02 Юни 2024неделя06:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Банкери: Дългата лихвена зима ще свърши с криза

Ниските и отрицателни ставки се превръщат в допълнително облагане за гражданите, твърди Калин Христов

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 1518

Дългият период на ниски лихви най-вероятно ще свърши с криза заради проблемите, които крие тази политика. Около тази теза се обединиха водещи български банкери и икономисти по време на дискусия в София на тема "Банки и финанси", организирана от Клуб Investor.bg. Времената на нулевите лихви няма да свършат скоро. "Процентите ще останат ниски за много дълго време", заяви подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Калин Христов. "Предстоящата лихвена зима, която ще трае неизвестно дълго време, поставя предизвикателство пред големите западни банки как да продължат напред", добави и главният изпълнителен директор на ОББ Петър Андронов, който е и кънтри мениджър на белгийската КВС Груп за България.

Думите на банкерите са във връзка с действията на Европейската централна банка (ЕЦБ), която непрекъснато отмества напред във времето момента, в който ще преобърне политиката си и ще започне да качва лихвите. Миналата година Франкфурт твърдеше, че това може да стане през лятото на 2019 г. През март тази година срокът се отмести за края на 2019 г., а преди броени дни президентът на ЕЦБ Марио Драги обяви, че подобна стъпка може да се очаква най-рано в средата на 2020 г. Освен това само няколко месеца след като ЕЦБ прекрати предишната си програма за стимулиране на икономиката, банката заговори за ново изсипване на пари. На 6 юни Марио Драги каза, че членове на управителния съвет на банката са допуснали възможността за нова програма за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на облигации по подобие на програмата, която приключи в края на годината след покупки на облигации, на стойност 2,6 трилиона евро. "Има поле за действие за възобновяване на програмата, ако е нужно", посочи президентът на ЕЦБ. Проблемът според финансистите е, че ниските лихви за продължителен период от време крият много рискове, които най-вероятно ще доведат до криза.

"Ниските лихвени проценти размиват преценката за това кое е устойчиво и кое - не. Това води до нерационално разпределение на капитала, което в даден момент генерира кризи", посочи Калин Христов. С тезата му се съгласи и Петър Андронов, който каза, че преценката за риска наистина се опорочава в такава ситуация, което създава по-чести волатилности и проблеми при кредитите дори при най-малката корекция на лихвите. 

Другият проблем според Христов е, че нулевите лихви правят паричната политика занапред "импотентна". Тя вече не може да бъде инструмент за нови стимули за икономиката при следваща криза. "Оттук нататък паричната политика ще служи само да поддържа създадената голяма ликвидност. Тя няма как да създаде нови стимули", добави подуправителят на централната банка. Според него много спорно от политическа и демократична гледна точка е преминаването от нулеви към отрицателни лихви, защото по този начин институции, които не са избрани от гражданите - централните банки, налагат квазиданъчно облагане върху спестяванията. "Хората ще попитат кой ви е дал право да налагате отрицателни лихви, които са вид данък върху спестяванията", посочи Христов. Той увери, че българските институции следят икономическите процеси по света и се готвят за предизвикателствата, които предстоят пред еврозоната и ЕС, според правомощията си.

Забавя се влизането на страната в чакалнята на еврозоната

 Насочваме се към забавяне на влизането на страната във валутния механизъм ЕRМ II. Структурните проблеми продължават да влияят на процесите на икономиката на Европа и могат да я изведат на нова траектория, като това важи и за еврозоната. За размисъл е въпросът как да се създаде механизъм заради потиснатия растеж, каза още Калин Христов. При тези структурни проблеми в еврозоната няма как да се стремиш към нея, предупреди ръководителят на Управление "Емисионно", като за пример даде Дания и Швеция, които не го правят, въпреки че могат да влязат веднага.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ