15 Май 2024сряда21:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бащин език

/ брой: 244

автор:Велиана Христова

visibility 49

Добре известният Международен център за изследване на малцинствата и културните взаимодействия на Антонина Желязкова вчера с хъс призова новият Закон за предучилищното и училищното образование "да даде ясни гаранции", че майчиният език може да се изучава доброволно, без това да се ограничава от административни правила и мерки.
Беше учудващо, че досега не са надигнали глас. Не се възбудиха от праведен гняв за "правата на малцинствата" почти цял месец след заплахите на ДПС да напусне просветната комисия, ако майчиният език не стане задължителен в училище. Човек направо да си помисли, че тоя закон, който сега се гледа на второ четене в ресорната комисия в НС, е вдигнал дамоклев меч над бедните главици на дечицата с турски майчин език! Естествено, става дума именно за тези българчета - не за другите, които са закърмени с арменски, с иврит или румънски. Ако имахме с Армения, Израел или Румъния тежки етнически конфликти в историята си, бъдете сигурни, че тогава жупелът щеше да е по адрес на тези "малцинствени" езици. Където има рана, там се човърка, та да пламне пак.
Всъщност абсолютно никаква заплаха за изучаването на майчин език в новия закон, както и в досегашния, просто няма. То е гарантирано за всяко дете, което поиска да го изучава. Тогава къде е проблемът? Може би в това, че все по-малко дечица ИСКАТ да учат майчин език. Или в това, че недостатъчно се ръчкат етническите конфликти в смесените ни райони, та трябва постоянно да ги разпалваме насила там, където ги няма? Тъкмо в тия райони, виждате ли, трябвало майчиният език да стане задължителен предмет, казва Желязкова. Е, може да искате напълно да се разграничат и разделят децата по етнически признак, въпросът е защо? Нямало било нови учебници по турски от 20 години насам! А от колко години насам няма нови учебници по български език? Но децата, като учели турски, щели по-лесно да усвоят българския. Лесно ще го усвоят, ако имат помагала билингва, а не турски учебници. Лесно ще го усвоят в нормална българска обществена среда, в българската държава, чиито граждани те са наравно с всички, а не в изкуствената изолация и сепаратизъм, към които ги тласкат. 
Впрочем помагалата (главно за учителите) също са на прицел - в тях трябва да е застъпен "мултикултурният подход". С една дума - що не доведат онази дама с "мита за Батак" да учи децата, че турците не са опекли кмета на Батак на шиш, ами са поприсъствали малко в града му. Историята е такава, каквато е - на жестокости и войни, разпалвани от политиците и клакьорите им. Мултикултурно би било да се научим да я приемаме каквато е била и всички съседи да си вадим уроци за днес и утре - всеки за себе си и всички заедно, а не да я преиначаваме. И нека първо Европа или Турция ни покажат що е то мултикултурен подход, пък ние ще го прекопираме.
А фактите за 22 години вече говорят ясно, че колкото повече "защитници на малцинствата" се вихрят по земите ни, колкото повече ромски и етнически допитвания, конференции и симпозиуми ни "цивилизоват" с куверти в чуждестранна валута, толкова повече изпадат извън обществото циганите у нас и толкова по-зле се вписват в него децата с турски майчин език. Защото ни пречат поне бащиният ни език да е един. Думата Отечество идва от баща.               
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ