15 Юли 2025вторник21:03 ч.

На фокус

Бесилото, което роди безсмъртие

В Горни Богров отбелязаха 76 години от гибелта на последния обесен у нас деец на Съпротивата - учителя Мироско Райчев

/ брой: 161

автор:Вили Гаврилова

visibility 1824

Знаменателни съвпадения ни поднася понякога животът. Мироско Райчев - талантлив учител и сърцат родолюбец от Горни Богров, роден през март 1921 г., още като ученик драматизира и прави постановка на стихотворението "Обесването на Левски". Играе Дякона. Когато самодейците бутват бурето под бесилото и дръпват въжето, Мироско пада в безсъзнание и е спасен от учителя Велин Донев. Кой да предположи, че когато е на 23 години, Мироско наистина ще бъде обесен - той е последнят антифашист, смрътник в Сливенския затвор, въдворен там и погубен в нощта на 23 срещу 24 август 1944 г. като борец за свобода. След това изпълненията на смъртните присъди са прекратени, на Дунава е Червената армия. 

В последното писмо до сестра си той пише: "Аз няма да умра". И се оказва прав. Работил е в библиотеката на читалището в Горни Богров, основано през 1927 г. по нициатива на Елин Пелин, който подарява за читалищната библиотека 36 тома свои книги. При арестуването на Мироско голяма част от книгите са разграбени и опожарени. От 1959 г. и до днес Народното читалище носи името "Мироско Райчев". Негова скулптурна фигура е в ансамбъла на сградата му в Горни Богров. 

В селото, по инициатива на читалището, отбелязаха 76 години от гибелта на Мироско. На възпоминанието присъстваха и двете племенници на Мироско Райчев. Последните негови часове в Сливенския затвор са описани от световноизвестния писател, сценарист, режисьор, антифашист Анжел Важенщайн, който е бил един от осемте очакващи екзекуция смъртници в същата килия с Мироско Райчев в Сливенския затвор. Великолепният Мироско, гърбав и прекрасен, рецитираше целия Лермонтов от край докрай на руски език, а на немски - целия Комунистически манифест, спомня си Вагенщайн. "Когато посред нощ го поведоха на смърт, той смутено ни се усмихна и каза едно спокойно "Сбогом" - сякаш се сбогува с учениците си преди края на учебната година", разказва Вагенщайн. "Намериха го за много опасен за националната сигурност и го ликвидираха", пише той. 

Анжел Вагенщайн тогава е написал дори поема в чест на Мироско, която е конфискувана в затвора и изчезва. Но неотдавна се обажда непозната жена, която се оказва директор на затворения вече музей на револйционното движение в Сливен - намерила в инвентара поемата на Джеки с бележка, че авторът й е в карцера на затвора! Читалището изпрати вчера специален плакет на Анжел Вагенщайн в знак на благодарност, че е съхранил и увековечил спомена за неговия патрон. 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 985

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 978

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 958

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 1113

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ