28 Март 2024четвъртък19:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сергей Бубка:

Без държавна подкрепа спортът загива

България има много богата спортна история, голям потенциал, казва световният рекордьор на овчарски скок

/ брой: 277

автор:Владимир Николов

visibility 1421

СЕРГЕЙ НАЗАРОВИЧ БУБКА е украински състезател по овчарски скок. Роден е на 4 декември 1963 г. в гр. Луханск. Той е най-успешният състезател в тази дисциплина в досегашната история на спорта. От 1983 до 1997 г. става 6 пъти световен шампион (3 пъти за СССР - в Хелзинки 1983, Рим 1987 и Токио 1991, и 3 пъти за Украйна - в Щутгарт 1993, Гьотеборг 1995 и Атина 1997. На Лятната олимпиада в Сеул през 1988 г. печели и олимпийска титла. Бубка подобрява световния рекорд 35 пъти (17 - на открито, и 18 - в зала) и прави 43 скока над 6 м - височина, която първи преодолява. Все още държи световния рекорд от 6,14 м на открито, поставен в Сестриере, Италия, на 31 юли 1994 г., и от 6,15 в зала - от 21 февруари 1993 г. в Донецк, Украйна. От 2002 г. е член на Международния олимпийски комитет. Първи вицепрезидент на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ). Президент на Олимпийския комитет на Украйна. Носител на престижната награда "Принцът на Астурия" през 1991 г. Три пъти поред е избиран за Спортист №1 на СССР (1984 - 1986 г.). Отличен е като Спортист №1 в света през 1997 г. от авторитения френски спортен всекидневник "Л'Екип". Признат е за най-добрия състезател на овчарски скок в света за втората половина на ХХ в. от американсккото специализирано сп. "Трак енд Фийлд". От 2002 до 2006 г. е депутат на украинската Дума от партията "За независима Украйна". Член е на клуба "Шампиони за мир" заедно с още 53 елитни спортисти от цял свят, създаден от основаната в Монако от принц Алберт II организация "Мир и спорт".

Цитат:
"Всеки е длъжен да даде своята лепта за развитието на страната си"


- Сергей Назарович, имате 35 поправки на световните рекорди в овчарския скок. Преди време рускинята Елена Исинбаева, която досега има 27 поправки (15 на открито и 12 - в зала) на рекордите, обяви, че няма да прекрати състезателната си кариера, докато не подобри вашето постижение. Има ли сили да го направи?
- Не съм Господ и не мога да отговоря на такъв въпрос. Докато тя продължи кариерата си, има шанс да подобрява своите постижения, докато аз вече не мога да го правя (усмихва се). Може би някой друг атлет ще направи повече поправки на световните рекорди, но засега тя е най-близо. Ще се радвам да има такъв спортист, защото това ще покаже нови човешки възможности.
- При пристигането си заявихте, че сте бил много пъти в България. Помните ли колко и кога за първи път бяхте в България?
- О, толкова много са, не мога да кажа с точност. А за първи път - през 70-те години. България много ми харесва. Правец - също. Много съм доволен, че бях поканен да присъствам на откриването на такова прекрасно спортно съоръжение като новата лекоатлетическа писта в града. Същевременно съм малко разочарован от кратката ми визита, но трябва да се върна в Киев заради тегленето на жребия за Европейското първенство по футбол през 2012 г., на което Украйна е домакин заедно с Полша. Ангажиран съм с тази церемония. Вярвам, че ще мога да посетя страната ви и друг път. Защото е много красива, въздухът е фантастичен. Не бях идвал в Правец, макар че е толкова близо до София. България има много богата спортна история, голям потенциал.
- Смятате ли, че Българската федерация по лека атлетика и Българският олимпийски комитет работят добре в тази насока?
- Разбира се. Мисля, че посоката им е правилна. Срещнах се с министъра на спорта, с президента на Българския олимпийски комитет, с президента на Българската федерация по лека атлетика. Дискутирахме тенденциите в развитието на леката атлетика в светлината на подготовката за предстоящата Олимпиада в Лондон, за бъдещето. Говорихме за съоръженията, които се изграждат и използват за подготовката на атлетите олимпийци. С изграждането на пистата в Правец е дадено добро начало. Трябва да продължава държавната помощ. Тя е стратегическа и спомага правилно да се развива спортът в модерна България.
Иначе и за краткото време на посещението ми е видно, че в страната ви има промени, макар че целият свят е много сложен и изпитва трудности. България се развива и върви напред. Затова е нужно, както и в спорта, умело да се преодоляват трудностите. Но коя страна не изпитва трудности днес? Затова от всички нас зависи нашето бъдеще! Всеки е длъжен да даде своята лепта за развитието на страната си.
Вярвам в атлетиката, защото тя е олимпийският спорт №1. Спортът на спортовете. Тя развива физическата кондиция, която е полезна за всички останали спортове. Бързината, силата, издръжливостта са в основата на всички спортове и затова леката атлетика трябва да се практикува от хората, за да поддържат здравето си и начина си на живот.
- Кои български атлети си спомняте от големите атлетически форуми?
- Имахте един отличен скачач - Атанас Търев. Не съм се състезавал срещу Христо Марков, Йорданка Донкова, Стефка Костадинова, Светла Димитрова, но те бяха също световни звезди по мое време. Много са и може да пропусна някой.
- Като споменахте Атанас Търев, в България се говори, че той ви е посъветвал да подобрявате рекордите само с по 1 сантиметър, така че по-често да получавате премии. Вярно ли е?
- Парите не са били никога моят мотив да подобрявам рекордите. За първи път се срещнах с Атанас на световното първенство през 1983 г. в Хелзинки. Тогава за първи път спечелих световната титла, а той извоюва бронзов медал. Но не парите са ме мотивирали да побеждавам. Просто обичам спорта и винаги се радвах да се състезавам. За мен беше най-важно да победя себе си, да подобрявам представянето и резултатите си.
- Отбелязахте, че Стефка Костадинова може да бъде избрана за член на Международния олимпийски комитет. Ще подкрепите ли кандидатурата й? Има ли тя шанс да бъде избрана?
- Стефка има големи шансове, защото беше голяма спортистка, а сега е президент на Българския олимпийски комитет. За международното олимпийско движение е много важно все повече жени да бъдат ангажирани в дейността му, при това на ръководни позиции в спорта, като лидери в спортната администрация. В тази връзка надявам се и пожелавам успех на Стефка Костадинова, но все пак това трябва да реши Комисията по номинациите и после да бъде гласувано на сесия на МОК.
- В последните години се появиха атлети, които дори се опитаха да подобрят рекордите ви - като Стивън Хукър (САЩ), който спечели олимпийската титла в Пекин през 2008 г...         
- Те са млади. Имат потенциал и умения.  Днешният и утрешният ден им принадлежат. Аз вече мога да гледам тяхната надпревара само като турист и да им се радвам.
- Държите все още световните рекорди на открито и в зала. Спечелили сте олимпийска, световни и европейски титли. Има ли нещо, което съжалявате, че не сте успял да спечелите като състезател?
- Винаги съм мечтал да спечеля повече олимпийски титли. Те са върхът на всеки спорт и мечтата на всеки участник е да спечели олимпийското злато. Щеше да бъде великолепно, но бях преследван от малшанс на олимпиадите, с изключение на първата ми победа на игрите в Сеул 1988. Като цяло съм щастлив и горд с успехите в цялата моя състезателна кариера. Сега имам друга цел - да помогна на другите атлети да постигнат успехи, да имат знаменити представяния и резултати.
- Вие и лорд Себастиан Коу сте главните претенденти да заместите президента на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ) Ламин Диак. Как се чувствате и очаквате ли някой ден да го замените?
- Преди всичко винаги гледам да си изпълнявам задълженията, да си върша работата, защото обичам атлетиката, радвам се на спорта и съм посветил живота си на него. Това е най-важното нещо и то ми доставя истинско удоволствие.
- При толкова много титли и рекорди кой е най-емоционалният момент в кариерата ви?
- Имал съм много емоционални моменти - и когато съм поставял рекордите, и когато съм печелил световните титли, олимпийската титла, и в мига, в който станах първият човек, покорил границата от 6 метра. Винаги ще помня датата 13 юни 1985 г. В Париж, на стадион "Жан Бойен", станах първият атлет, преодолял 6-те метра. Това беше исторически момент. За много скачачи и специалисти преодоляването на тази граница беше неочаквано. Мнозина смятаха, че тази височина ще бъде надмината едва през ХХI в. Този ден е много значим и паметен за мен.
- Има ли победи, които поставяте пред останалите?
- За мен всяка победа има своето важно значение. И първият ми рекорд, после преодоляването на границата от 6 метра, после на 6 метра и 10 сантиметра, все недостижими височини по мнението на специалистите... Това е същността на живота, не е само обикновена спортна битка. Особено скъпа ми е и победата на Олимпиадата в Сеул 1988. Може би защото не успях да я повторя.
- Съществува мнение, че не успяхте напълно да разкриете потенциалните си възможности, като се стараехте да подобрявате рекордите си само с по 1 сантиметър?
- Не е точно така. Спомнете си моята битка с Тери Винерон на 1 септември 1984 г., когато той ми отне рекорда с резултат от 5,91 м, но аз не се предадох и си го върнах, като преодолях 5,94 м в същото състезание. В битките се разширяваше и потенциалът ми. Не успях обаче да достигна съвършенство. Възможно е да съм могъл да се представя и по-добре, да постигна по-добри резултати. Най-важното е обаче това, което го има като постижения.
- Какво е бъдещето на овчарския скок?
- Бъдещето на следващите генерации скачачи зависи много и от потенциала на треньорите им. Те трябва да акумулират знанията и натрупания опит, и да го реализират в своите ученици. Основното са техническите нюанси на скока. Затова и ние от ИААФ правим всичко, което е по силите ни, за обучение на специалистите по най-съвременните тенденции в атлетиката. Моят треньор и аз самият водим лекции, за да предадем опита си на други специалисти.
- Защо сега страните от бившия Съветски съюз и от целия Източен блок имат по-малки успехи в спорта?
- Защото го няма професионалното отношение. Няма я държавната политика и поддръжка, за да се постигат високи резултати. Днес спортът не е основен приоритет на държавите, макар че аз считам, че е тази поддръжка е особено важна. Съществена част на държавната политика е да възпитава и развива здрави хора. Чрез спорта младежите се предпазват от влиянието на улицата, развиват се хармонично - както умствено, така и физически, а най-надарените и талантливите могат да постигат успехи и като професионални спортисти. Развитието на спорта беше и трябва да бъде основна грижа на държавата.
- Какво е мнението ви за първата Балканска атлетическа гала, на която бяхте специален гост?
- Великолепна! Не само защото е първа в историята, но и защото бяха отбелязани и почетени най-добрите атлети на Балканите за годината. Това е добър знак за новите спортни герои, за младите спортисти и за бъдещите поколения да открият спорта, да открият атлетиката.
- Какви чувства събуждат у вас посещенията ви в Донецк, където пред стадиона има ваш паметник с овчарския прът в ръце?
- В Москва и в Донецк съм поставил най-много от рекордите си - по 3. Вярно, в Донецк всичките са на закрито. Там приключих и кариерата си. Съгласих се да ми бъде издигнат паметник, който да възпитава децата в любов към високите спортни резултати. Паметникът ознаменува спортиста Сергей Бубка. А аз съм човек и живея своя живот.
- Вашият син, който също носи името Сергей Бубка, е известен тенисист. Защо го оставихте да избере тениса вместо леката атлетика?
- Аз също играя тенис. Сега по-малко, но не съм се замислял да го принуждавам да стане лекоатлет. Всеки човек трябва да има правото на личен избор, на свой живот. Най-главното нещо е да възпитаваме любов към спорта у подрастващите, за да могат те да живеят поне здравословно, дори и да не станат известни спортисти.     
- Андрий Шевченко, братята Кличко или Сергей Бубка - кой е най-популярният спортист в Украйна?
- На такива въпроси не обичам и няма да отговоря. Това решават хората, любителите на спорта. На спортния терен съм си вършил работата и това е най-важното.
- Бяхте и в политиката. Мислите ли да се върнете там, за да помагате на спорта?
- Категорично не! Искам да се занимавам само със спорт!

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ