29 Април 2024понеделник18:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Маргарита Петкова:

Без партньорство трудно се върви напред

Успехът се дължи на добрата работа и на хубавото отношение на администрацията, и към местните хора, и към бизнеса, и към образованието, и към културата, казва кметът на община Ихтиман

/ брой: 223

автор:Николая Иванова

visibility 1664

                                         
В условията на икономическа стагнация община Ихтиман продължава да се развива и животът не е спрял. Заслугата е на кмета МАРГАРИТА ПЕТКОВА, която втори мандат управлява общината. Петкова успя да запази имиджа си на "мъжко момиче", завоюван по време на страшните наводнения през 2005 г. Тогава цяла България я видя как наравно с мъжете гази из водата и калта, успокоява хората, измъква ги от наводнените къщи и ги настанява в кризисен щаб, устроен от самата нея. "Страхотна е!", коментира тогава поведението й Бойко Борисов в качеството си на кмет на столицата. Маргарита Петкова и сега дава добър пример на колегите си. Докато много селища в страната изключиха уличното осветление заради икономии, улиците на Ихтиман продължават да светят. "Така хората са по-сигурни, особено в тия тежки времена", казва кметицата. Образованието, здравеопазването, културата са нейни приоритети въпреки кризата. Нормално е - Маргарита Петкова е съпруга, майка на две успели дъщери, че и млада баба на чаровна внучка! Завършила е педагогика в СУ, работила е като учителка в родния си град. Съпругът й е отдаден на бизнеса, а Маргарита упорито работи за благото на своите избиратели.

Цитат:
Най-ценна е добрата дума


- Г-жо Петкова, вие сте кмет на община  Ихтиман втори мандат. Ще се кандидатирате за трети. На какво се дължи този успех?
- Не може да се каже, че се дължи на нещо конкретно. Дължи се на резултатите от работата, която свършихме до момента. Дължи се на екипите, с които работихме досега. И най-вече на отговорността, която сме поели пред избирателите и партньорите си. Написали сме повече от стотина проекта, които са в регистрите на общината. Някои от тях спечелиха, някои не успяха. Но всеки от тези проекти е плод на усилията ни и смятаме, че те са важни за развитието на нашата община, за да можем да вървим напред.
А на какво се дължи успехът е сложен въпрос, за да може да се отговори с една-две думи. Човек не знае на какво се дължи успехът. Понякога и неуспелите проекти носят аргументи за екипите, които ще направят следващите проекти, които ще бъдат успешни. Успехът се дължи и на взаимоотношенията с хората, на ангажиментите на кмета към инфраструктурата, към административните услуги. На умението да се работи с всички така, че те да се чувстват част от тази система, за да може наистина да се стигне до добри резултати.
В обществото този успех понякога не може да бъде оценен, защото хората, когато са безработни, когато нямат доходи, когато имат проблеми - здравословни, семейни, професионални, търсят възможности и помощи в нашата институция. А възможността кметът да направи всичко това е малка, без да получи подкрепата и на държавните институции, и на бизнеса, който се развива на нашата територия. Затова смятам, че успехът се дължи на добрата работа и на хубавото отношение на администрацията и към местните хора, и към бизнеса, и към туризма, и към спорта, и към образованието, и към културата. Основно ангажиментите на кмета са описани в закона. Тук говорим за детски градини, за детски ясли, социален патронаж, за образование, за сграден фонд, за улици, за площади, за осветление, всъщност всичко, което стои на улицата, е отговорност на кмета.
- Според вас няма големи и малки общини и проблемите са едни и същи. Какви са проблемите на вашата община?
- Най-тежките проблеми на нашата община са свързани с големия процент безработица. Във всичките почти десет години, в които работим активно в тази обществена дейност - местното самоуправление, такъв процент (28,9) на безработица в община Ихтиман не е имало. Най-тежки са проблемите, когато има нискоквалифицирани хора, които не могат да си намерят работа. Още по-неприятно е, когато млади хора, специалисти, не могат да получат работа в нашата община и се налага да пътуват дори и със семействата си навън. Когато има голям процент безработица, има проблеми с обществения ред, с опазването на имуществото, с поведението на хората, с тяхното здраве. Всички тези проблеми няма как да не се отразяват и на работата ни.
Много е важен проблемът със сигурността, както и с взаимоотношенията между двата етноса в нашата община. Тук трябва да има онази справедливост, според която всички хора, освен че имат права, трябва да имат и своите задължения. Както възрастните хора с малки доходи могат да отговорят на обществото с ангажимент, по същия начин и всеки представител от другите общности трябва да има същата отговорност. Трудно се говори по темата, като гледаме какво става в Катуница. Но точно ние, които сме във властта - местна и централна, не бива да допускаме да се достига до натрупване на напрежение. Хората не са лоши, независимо дали са роми или българи, но трябва да знаят едно основно правило: че са равни пред закона и той - Законът, е еднакъв за всички.
Основен проблем т.г. има и в здравеопазването заради състоянието на нашата болница. В момента имаме две дружества, които работят и които се опитваме с всички средства да запазим. По селата хората разчитат на семейните лекари. Трудно може да се каже, че общината успява да бъде полезна в сферата на здравните услуги, няма как да се очаква това от нас.
- Какви европроекти успяхте да спечелите през втория мандат от управлението ви?
- Вярно е, че на територията на общината има инвестиции, а това е ключов момент, за да се справим с кризата. Добрите европроекти стават с качествени и обучени хора. Имахме достатъчно време да подготвим такива и да ги включим в различни оперативни програми.
Пилотно започнахме с проектите, които засягат ромското участие. Инвестицията в тази социално бедна общност е много важна. Става дума за програмите от социални помощи към заетост, както и за постоянните социални грижи, които държавата предлага за тези общности. Центърът за обществена подкрепа, центърът за деца в неравностойно положение също подпомагат ромите.
Проектите, свързани с инфраструктурата, са не по-малко важни за нас. Всички искаме хубави площади и улици, а това става чрез Програмата за развитие на селските райони. Благодарение на такъв проект 80% от улиците на Ихтиман ще бъдат обновени по европейските стандарти. Няма да допуснем козметични ремонти - задължително първо правим водопровода и канализацията под земята, а след това уличните и тротоарните настилки. Иска ни се центърът на града да има различен и нов облик, мисля, че и там ще успеем да обосновем проектите си. Ще има нова детска площадка, заведения на открито, ще се поднови настилката, която е остаряла.
За отоплението и осветлението на града се харчат най-много пари. Доволна съм, че успяхме да направим проекти, които гарантират и отоплението, и осветлението. Подменена бе цялата осветителна система по улиците. И през зимата хората няма да ходят по тъмни улици, което е много потискащо. Решихме и проблема с отоплението на училищата и детските градини. Градската централа по биомаса спестява около 30% от дизеловото гориво за отопление на училища и детски градини. Спестените пари бяха инвестирани в хората - вдигнахме заплатите на учителите, подобрихме обстановката в училищата. И в перспектива разтоварихме общинския бюджет от тежката и скъпа услуга да се отоплява на дизел. Търсим начини всяко от 15-те малки населени места в общината също да има възможност за участие в проекти.
Започнахме работа и по оперативните програми, свързани с екология. Затрудняваха ни някои неясноти, които постепенно отстраняваме. Пречиствателната станция за отпадни води например не беше собственост на общината, а на Чугунолеярния завод. Сега я получаваме от него, за да можем да бъдем бенефициенти по програмата. Дано да стигнем до изграждане на нова пречиствателна станция. Защото след наводненията ремонтът на основния колектор на канализацията остана недовършен. Със средства от бюджета този ремонт не може да се направи, нужно е грандовото финансиране по оперативните програми и много се надявам това да се случи.
- Кои са коалиционните партньори, с които ще работите за спечелването на предстоящите избори?
- В годините БСП се е доказала като партията с най-добра коалиционна политика. В работата си в общината се убедих, че без партньорство и разбиране на различните политически възгледи е трудно да се върви напред и да се постигат успехи. На предстоящите избори ще разчитам на коалиционната подкрепа на всички жители на община Ихтиман, без значение от коя политическа сила са или са безпартийни. Казвам това с убеденост, защото знам колко много сме направили за града и селата, за всеки човек, който живее в общината.
- Носител сте на множество награди от академии, университети, асоциации и медии. Имате сертификат за най-добро управление по време на криза от Българското училище по политика. Кое е най-ценното за вас?
- Всички тези награди бяха възможност за срещи с хора, които за мен са ценни и важни. Хора, с които е удоволствие да се общува, които могат да променят и асоциации, и личности. А Българското училище за политика остави прекрасен спомен в мен - и като преподаватели, и като политици, с които се срещнахме, и като колеги, с които поддържам връзки и обменяме опит.
Най-ценни са отличията, получени за справяне с обикновените човешки проблеми, добрата дума. Казвам им "човешки награди". Всяка е част от усилие, от проект. Но за мен най-голямата награда е, когато ме срещне обикновен човек от общината и ми каже: "Госпожо Петкова, благодаря ви! Благодаря ви за всичко, което правите и сте направила!" Тези награди те мотивират да продължиш въпреки трудностите.
- Какво е за вас БСП?
- БСП е идея, идеология, семейство, развитие. Член съм на партията от много млада. От времето, когато се работеше в Комсомола, и в малък град като Ихтиман всички ние бяхме "червени бабички". Вървяха демократични промени, но в малките градове нещата бяха по-различни. Никога не е стоял пред мен въпросът трябва ли партията да бъде сменена. В семейството на БСП получих развитие и подкрепа. Имало е и лоши моменти, но БСП остава свързана с мен. Тя е партията, която се стреми да води истинска социална политика. Да, тя е лява партия, но в нея има разнообразие на възгледи и идеи. Дори и да има желание в някои политици от БСП да стоят малко по в център-дясно, времето, в което живеем, е такова, че няма как да се избяга от социалната политика. И БСП е единствената партия, която реално се стреми да защитава тази нужда в лявото пространство. Това е най-демократичната партия. За нея може да бъде казано всичко, но не и това, че е партия от лидерски тип. И се доказа като такава за 22-те години "нова история".

4-часова спасителна акция в Пирин

автор:Дума

visibility 56

С Велики понеделник започва Страстната седмица

автор:Дума

visibility 90

БСП ще отбележи 1 май – Ден на труда

автор:Дума

visibility 95

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 190

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 224

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 218

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 210

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ