19 Април 2024петък13:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Без първи звънец

/ брой: 153

автор:Деси Велева

visibility 281

Селата умират, училищата в тях се закриват. Тенденцията продължава от две-три десетилетия и няма шанс да се промени. И тази година няколко селски училища с над стогодишна история ще хлопнат врати преди 15 септември. Ще замлъкнат и без това поутихналите коридори, няма да прозвучи тържествен учебен звънец. За местните хора за първи път в живота им денят ще бъде обикновен, редови, без традиционното празнично настроение. Сгради ще се рушат, дворове ще обрасват, напомняйки, че зад дърветата десетилетия е царяло просвещението. И стремежът за ограмотяване, за знание. 

На други места хората и това лято успяха - къде с протести, къде с подписки, да запазят школото си, но с ясното съзнание, че това ще е временно - до следващата, най-много до по-другата учебна година. Защото насоката на развитие е пределно ясна - селото няма да се оживи изведнъж, децата няма да се появят от нищото. Въпреки обречеността, борбата за оцеляване я има, тя е инстинктивна, дължи се на последните импулси за живот в забравените населени места. 

Колкото и да е печална съдбата на десетките български училища през последните години, медалът има и друга страна. В школа с по 10-20-30 деца и няколко учители качествен учебен процес не може да има. Деца от три възрасти, събрани в една паралелка, няма как да получат добро образование и да бъдат конкурентоспособни на връстниците си от други учебни заведения. А те също имат право на равен старт, на шанс да не са в последните редици и да не дават тяхното забравено училище за пример на опашката на класациите по различни изпити и матури. 

Картината е плачевна, отчайваща, задушаваща, от нея няма удовлетворяващ изход. Обезлюдяването води до "оптимизация" на училищната мрежа, а тя - до риск децата от закритите школа да спрат изобщо да ходят на училище. Дано поне в този момент държавата да е на мястото си и да осигури възможности за обхващане и на тези ученици.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ