13 Юни 2024четвъртък13:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Без раздвояване

Владимир Путин даде на Запада да разбере, че е рано да се отписва "тандемът"

/ брой: 270

visibility 74

Кира Латухина

За срещата си с Владимир Путин експертите от международния дискусионен клуб "Валдай" се готвиха отрано: успяха да обсъдят пътищата на развитието на Русия и дори да направят доклад. Но след като си поговориха с премиера лично, разбраха много нови неща.
Първо, политолозите разбраха, че Владимир Путин "не се раздвоява" и е готов да върви по пътя на модернизацията, второ, че тандемът не е умрял, и ако Путин победи на изборите, Медведев ще стане силен премиер и ще получи икономически "карт бланш", и трето, че Европа прилича на хамстер и дори там смяната на властта не винаги става демократично. Ръководителят на правителството реши да направи разговора с "валдайците" в луксозен ресторант в спортен клуб край Москва. След като забеляза, че гостите наблягат на киселите краставички, Путин се усмихна: "А водка не наляхте ли? Напразно! Трябваше първо да налеете". Но, както разказа германският политолог Александър Рар, самият премиер нищо не ял, освен ягоди, и пил само чай. "На всички ни дадоха по чаша водка, но никой не пи. Някак си не беше по руски", със съжаление въздъхна експертът. Шегуваха се обаче кратко. Деканът на факултета по държавно управление на Харвардския университет Тим Колтън съобщи, че "валдайците" горе-долу са наясно с избирателния процес, но пък моделът на управление се е изчерпал и политическата система е в стагнация. "Може би, след като приключат изборите, вие ще станете отново президент, всичко това ще е малко по-различно, но безкрайно това не може да продължава", убеждаваше той.
В защита на съществуващия ред Владимир Путин даде факта, че в началото на 90-те години в Кавказ се е водила гражданска война и икономиката е била в разруха. И именно този модел, който сега се критикува, е помогнал да се повиши жизненото равнище. "През 2006 г. при нас 21,5 млн. души живееха зад чертата на бедността, а през 2010-а те са вече 18,5 милиона", добави той.
"Това не означава, че изобщо нищо не трябва да се променя", успокои премиерът онези, които се страхуват от стагнация. В програмата за развитието на страната до 2020 г. е записана модернизацията. Политическата система не трябва да замръзва, смята той, и властта обмисля как да се направи така, че гражданите да оказват върху нея по-голямо влияние.
Съвършени системи изобщо няма, даде Путин за пример Тони Блеър, който напусна поста на ръководител на партията, а приемникът му оглави правителството. "Без избори, без да предлага нищо, в резултат на вътрешнопартийни манипулации - подчерта Путин. - Ние не правим така: ние отиваме на избори и предлагаме на народа ни да реши".
Канадецът Пьотър Дуткевич се опита да погледне в бъдещето и попита с какво може да се различава Путин-2 (на поста държавен глава) от Путин-1. "Владимир Владимирович Путин надявам се не се "раздвоява". Това все пак е един човек", не одобри формулировката ръководителят на правителството. Уточнявайки, че ще говори "високопарно", той обясни, че има базови неща - любов към родината, осигуряване на ръста на благосъстоянието на хората... И, разбира се, методите за решаването на проблемите ще се променят.
Ако обрисуваните от премиера перспективи на руската икономика можеха да успокоят политолозите, то европейското бъдеще продължава да тревожи - възможна е икономическа стагнация. На Европа са й необходими близо 1,5 трилиона евро. "Ние много се надяваме, че Европейската централна банка пряко ще се намеси", даде рецептата си премиерът.
Русия обаче изгражда свой съюз - Евразийския. За него попита секретарят на Френската академия на науките Елен Карер Д'Анкос. Тя припомни, че когато се е създавал ЕС, страните от Европа са воювали една с друга, и той е обединил държави с приличащи си политически системи. За какво обаче е необходим Евразийският съюз, недоумяваше тя.
Щом ЕС е бил създаден, за да се предотвратят войни между европейските държави, трябвало и Русия да я вземат там, парира Путин: "Русия също е воювала със съседите си". И обясни: "Все пак в основата на създаването на Евросъюза са били икономически мотиви". По думите му, постсъветските икономики са тясно свързани, та те са били един общ стопански комплекс, докато политическите системи с времето ще се променят.
Говориха и за лични неща. Председателят на правителството сподели и мнението си за оставката на Силвио Берлускони. "С господин Берлускони ме свързват много добри лични отношения. Смятам, че той е един от много големите европейски политици на днешното време... Като политик той, без съмнение, е един от последните мохикани на европейската политика".
Путин припомни как друг негов добър колега, Герхард Шрьодер, казваше, че Берлускони е порядъчен човек, но не е политик, а анархист, и Италия е анархична страна, затова там го обичат. И когато Шрьодер напуснал поста си, Путин му припомнил: "Той, разбира се, не е политик, Берлускони, но къде си ти и къде е той?".
Това, че Берлускони дълго време беше на власт в Италия е голямо благо за нея, смята Путин. "Това, което много ми импонира в него е, че той е открит човек. Не искам никого да обидя, но такива рядко можеш да срещнеш в европейската политика. Той умееше да казва това, което мислеше - добави премиерът. - И вижте как се държи сега. Като отговорен човек! Не се държи за властта".
Разговорът с "Валдайския клуб" продължи повече от три часа. След това експертите заявиха, че са видели нов Путин. "Това не е онзи Путин, от когото се страхува Западът", убеден е Рар. "Той беше в много добро настроение: беше уверен, имаше много по-малко агресия. Дори недоволството си изразяваше спокойно... Периодично се шегуваше", сподели Николай Злобин от Института за световна сигурност (САЩ). Например той сравни ЕС с хамстер, който е натъпкал устата си с орехи и не може да ги глътне. "Аз очаквах повече антиамериканска риторика", призна Злобин. Рар обаче все пак обърна внимание на думите на премиера, че Русия може да има "сериозна политическа битка със следващата американска администрация" по въпроса за ПРО.
Основното обаче, което ръководителят на правителството искаше да съобщи на чуждите експерти, засягаше не външната политика, а вътрешната.
Един от основните сигнали, които реши да изпрати Путин, е, че Дмитрий Медведев ще има пълна власт, ако стане премиер. Политолозите го разбраха. "Може да се каже, че тандемът не е мъртъв и от Медведев ще правят лидер на поколението на бъдещето", изрази общото мнение Рар. "Приятелството им с Медведев е станало още по-здраво", съгласен е и Злобин.
На премиерския пост, който той ще заеме, ако Путин стане президент, Дмитрий Медведев ще направи достатъчно радикални реформи. "Той ще има карт бланш, може би, за няколко години", така е разбрал намеренията на властта Рар. При това в правителството Медведев ще дойде със свой екип и в редица сфери на икономическата дейност пълномощията му ще са по-големи от тези на президента.
Путин каза, че ако се държеше за властта, щеше да остане на поста си още преди четири години, подчерта Злобин. Премиерът обаче даде да се разбере, че задачата му е не консервация на властта, а планове за 10-15 години. В тези думи обаче политолозите видяха намек за втори мандат, призна експертът.
 

Необходима е консолидация вляво

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 110

Общопрактикуващите лекари драстично намаляват

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 110

Сарафов поиска промени в НК и НПК

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 110

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 81

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 81

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 85

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ