04 Декември 2023понеделник14:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бежанските центрове са запълнени на 32%

/ брой: 167

автор:Дума

visibility 6

Бежанските центрове са запълнени на 32%, в тях са настанени 1628 човека и засега държавата не се затруднява да отговори на засиления мигрантски и бежански натиск. Председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова уточни, че у нас има четири регистрационно-приемателни центъра за бежанци с капацитет от 5160 места. На този етап в столицата заетостта е 38%, в Харманли - 28%, в Баня - 50%, а в Пъстрогор - 23%. За 2020 г. само 0,7% от настанените мигранти са били диагностицирани с КОВИД-19 - 25 души от преминали 3525. Тази година са само седем.

Наблюдава се ръст на непридружените малолетни и непълнолетни, основно от Сирия и Афганистан. Страната ни е временна спирка за мигрантите, които се стремят да продължат пътя си към други държави, посочи Първанова. От началото на годината до август 1549 души от Афганистан са подали молби, 1097 души от Сирия, 220 от Ирак, 72 от Пакистан и други. Само за юли обаче подалите молби граждани на Афганистан са 484, а от 1237 заявления за международна закрила половината са на граждани на Афганистан.

Според статистиката на МВР през юли са задържани 1395 граждани на трети страни, от които 174 на вход, 112 на изход без регистрация от органите на МВР, а 1109 са установени във вътрешността на страната. Броят им е 2,5 пъти повече в сравнение с предходния месец. През периода януари-юли 2021 г. са задържани 3673 граждани на трети страни. Очаква се кризата в Афганистан да причини нова мащабна мигрантска вълна, в която да се включат до 5 млн. души.

Сглобката държи като заложник цял народ

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 234

Замразяването на социалните плащания е неприемливо

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 234

Синдикат "Образование" настоява за 15% увеличение на заплатите

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 234

Водата поскъпва драстично догодина

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 234

Газът поевтинява на борсите, у нас цената расте

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 234

Магистралните такси в Гърция скачат от Нова година

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 234

Екзотичните промени в данъчните закони отпадат

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 234

България е "сляпо петно" в ЕС

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 234

Гръцки зехтин менте по нашите пазари

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 234

Снеговалежи предизвикаха трланспортен хаос в Европа

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 234

Накратко

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 234

Унижение

автор:Таня Глухчева

visibility 114

/ брой: 234

Резил и още нещо

автор:Нора Стоичкова

visibility 131

/ брой: 234

Свобода за кметовете

автор:Донка Михайлова

visibility 141

/ брой: 234

Момчетата в Сглобката се скараха за 8 милиарда

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 234

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ