21 Януари 2026сряда09:42 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Васил Велев

Бизнесът иска 22% ДДС

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 2352

Сред бизнеса и икономистите у нас се надигат гласове да се увеличи данъчната тежест за гражданите, вместо тази на бизнеса, като мярка за спасяване на Бюджет 2023. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев и бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов предлагат 22% ДДС, вместо данък "свръхпечалба", стана ясно от техните интервюта в последните дни за Нова нюз и Нова телевизия.

България е една от малкото държави в ЕС, която облага много повече физическите лица, отколкото корпорациите. По данни на "Евростат" за 2019 г. държавата ни има най-ниското ефективно облагане на едрия бизнес в целия ЕС, а сдружение "За Земята" изнесе информация, че топ 10 на най-големите по приходи частни предприятия в страната са платили нищожните 71 млн. лв. данъци през 2020 г. Корпоративните данъци у нас играят твърде скромна роля в осигуряването на данъчни приходи, а основен принос за събирането на средствата в бюджета имат обикновените граждани - веднъж с данъка върху доходите си (през 2021 г. в България ДДФЛ носи с 42% повече средства от корпоративния данък), но още повече със солидните "невидими" данъци върху потреблението и вноса (ДДС и акцизи), при които България е европейски шампион с 50% от общата данъчна тежест. 

Служебният финансов министър Росица Велкова предложи през второто полугодие на 2023 г. да се въведе еднократен солидарен данък върху свръхпечалбите на фирмите, като една от мерките за свиване на дефицита в бюджета до 3% от БВП, какъвто е критерият за влизане в еврозоната. 

Велев и Дацов предлагат неравновесието да се задълбочи още повече тази година. "Дойде времето за вдигане на ДДС. Предпочитам лично да се вдигне ДДС на 22% и да не се занимаваме с останалите глупости, защото това би решило проблема, би намалило търсенето и не би навредило на предлагането, защото данъкът би обрал печалбите на бизнеса", смята Любомир Дацов. Според председателя на управата на АИКБ Васил Велев постигнатият ръст на печалбата през 2021 г. и 2022 г. не е резултат от правителствените стимули, а от "професионализма и свръхработата на мениджърите, предприемачите и служителите" в България. "Бихме предложили ДДС да се увеличи на 22%. Винаги сме били за единна ставка на този данък", каза Велев.  

МТСП подписа споразумения с три университета

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Над три пъти ръст на потребителите на „еЗдраве“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Пиян и напушен, директорът на парк "Рила" катастрофира

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Пуснаха граничния пункт „Рудозем-Ксанти“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Инвестициите до ноември 2025 г. доближиха 3 млрд. евро

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Фериботът Русе-Гюргево няма да тръгне скоро

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Газът поскъпва с 4% през февруари

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Европа ще се съгласи за Гренландия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

ЕС сключва търговско споразумение и с Индия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Великобритания забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Игра на сенки

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 13

Зависими и безсилни

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 13

Ами ако Тръмп реши да ползва газа като оръжие?

visibility 1

/ брой: 13

Вековната измама за страшилището Русия

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ