
Климатичните промени се отразяват на хората по цял свят. Представители на индийското номадско племе Гуджар се приспособяват към необичайно студеното и мъгливо време, снимка БТА
Близкият изток без вода до 2050 г.
Мекото време в Европа доведе до температурни рекорди в осем държави
/ брой: 2
Без незабавни действия всички страни в Близкия изток могат да изчерпят запасите си от подпочвена вода до 2050 г., което води до проблеми в селскостопанското производство, продоволствена несигурност и влошаване на здравето. За това алармира ново международно проучване, което за първи път представя цялостен преглед на здравните предизвикателства, породени от измененията на климата. Според него климатичните промени застрашават живота и здравето на живеещите в Източното Средиземноморие и Близкия изток. Най-сериозните заплахи са екстремните горещини, недостигът на вода и замърсяването на въздуха в региона.
Според авторите на международния доклад комбинация от екологични и социално-икономически фактори в Източното Средиземноморие и Близкия изток създава подходящи условия за разпространение на малария, западнонилска треска и други инфекции. Учените препоръчват създаването на регионален център за събиране и анализ на свързани с околната среда здравни данни.
Междувременно мекото време в Европа доведе до температурни рекорди в осем държави. В Испания термометрите отчетоха 25,1 градуса по Целзий, в Швейцария - 20 градуса, в Полша в неделя бяха измерени 18,9 градуса. Необичайно топло е във Франция, Германия и Украйна.
Експерти посочват, че през 2022 г. в Испания температурите са били най-високи. Отчетените средно за страната 15,5 градуса са рекордни от началото на метеорологичните наблюдения през 1916 г.
Мекото време в Европа идва на фона на ниските зимни температури в Северна Америка. Там бури отнеха живота на над 60 души, припомня Би Би Си. Прогнозите са за обилен снеговалеж и леден дъжд в северната част на Средния Запад, а гръмотевични бури и торнадo се очакват в американските щати Тексас, Оклахома, Арканзас и Луизиана.