02 Май 2024четвъртък06:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Близо 150 българи осъдиха държавата заради реституция

автор:Дума

visibility 694

Общо 147 български граждани осъдиха държавата пред Европейския съд по правата на човек в Страсбург за правната несигурност в страната и твърде продължителните процедури по реституция в България. Присъдените обезщетения са за 38 500 евро и допълнително 9800 евро за разноски по делото, които ще бъдат платени с парите на данъкоплатците, пише Медиапул. Не е изключено сумите да нараснат заради пасивността на държавата по темата и все още нерешените проблеми с реституцията.  

Делото е водено от адвокатите Михаил Екимджиев и Гинка Черничерска.  Става въпрос за земеделски земи в столичния район Враждебна. През 50-те години на миналия век земята е включена в земеделска кооперация, а след това парцелът с площ около 350 000 квадратни метра е регистриран като държавна собственост през 1970 г. Върху него Министерството на образованието създава експерименталното поле за студенти на Лесотехническия университет.

След 1991 година наследниците на собствениците на тези земи искат да си ги върнат, а държавата нито възстановява правата им върху терените, нито ги обезщетява. Проблемът се точи вече 24 години.

През март 2014 година целият парцел с площ от 340 959 квадратни метра е вписан от областния управител на София в списъка с публичните държавни имоти. Въпреки това през 2017 г. Министерството на земеделието съветва наследниците да подадат искания за реституцията в натура на техните парцели.

С различни влезли в сила на столичните съдилища всичките 147 души са с признато право на реституция на земята. Двама от наследниците дори са получили нотариални актове, но от няколко години не могат да встъпят във владение, защото Лесотехническият университет отказва да им предостави достъп.

Съдът в Страсбург установява, че нито едно производство, образувано от жалбоподателите в опит да си върнат или да получат справедливо обезщетение, не е приключило.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ