02 Юни 2024неделя19:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БЛС настоява държавата да плаща PCR-тестовете при постъпване в болница

автор:Дума

visibility 34

От Българския лекарски съюз искат отделни средства, с които да се покриват PCR-тестовете на пациентите, които постъпват в болница. От организацията ще проведат идната седмица среща с Министерството на здравеопазването и с НЗОК. На нея ще бъде обсъдена темата. Не е редно парите за тестове да се плащат от болницата, нито от пациентите, смята д-р Стоян Борисов, главен секретар на БЛС. Лекарите настояват за превенция при прием на пациенти, независимо с какви симптоми са и за какво влизат в болница.

Ако се правят тестове, ние предлагаме скринингови тестове, ще има предпазване, иначе могат да избухнат епидемии в страната, могат да бъдат обхванати болници. Тогава може да създаде голям проблем за здравеопазването, поясни пред БНР д-р Борисов.

Подобно е мнението и на д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Липсва  ясна оценка какво е COVID-19, коментира той в интервю за Националното радио. По думите му експертите трябва да кажат това опасна заразна болест ли е, или не е. Ако не е опасна заразна болест, няма нужда да се тестват хората. Ако е, то първото място, на което трябва да се тестват пациентите, са болниците, категоричен е д-р Кацаров. Идваме до въпроса кой трябва да плати тези тестове. Трябва да ги плати нашият осигурител. Според него в бюджета на НЗОК има достатъчно средства, за да посрещне този разход - за първите шест месеца на годината Здравната каса е изплатила 200 млн. лева по-малко, около 140 млн. лева не е платила на болниците, смята още той.

БЛС ще поиска точен алгоритъм – протокол за поведение за движението на пациент, който е съмнителен за Covid-19.

И според д-р Кацаров, и според д-р Борисов цената на клиничната пътека за лечение на болестта в размер на 618 лева е „недостатъчна“.

Вчера се съобщи за случаи с пациенти, чието лечение струва 7000-8000 лева. Категорично ще настояваме за повишаване на цената на клиничната пътека. Когато болен е настанен в отделение, след като се подобри, той не се изписва, докато не се получи отрицателен тест. Оказва се, че тестът става негативен понякога дори след 20 дни, а този човек стои в болница и се води болен. Ние ще поискаме този режим на изписване да бъде облекчен. Този човек може да се наблюдава под карантина вкъщи, подчерта д-р Стоян Борисов.

По думите на д-р Кацаров кризата в България е лошо управлявана заради „липсата на ясна оценка, затова и тичаме след събитията“. Правителството допусна груба грешка в началото на кризата, когато заложи на страха като мярка за ограничаване на разпространението. Беше постигнато това хората да бъдат уплашени. Но този подход има огромен недостатък, защото този страх рано или късно преминава, особено когато видиш, че мерките, които се прилагат, не са адекватни на риска. Веднъж преминал, си изпуснал възможността да въздействаш на хората. Ако беше избран подходът да се въздейства на разума, може би нямаше да има бърз ефект в началото, но щеше да е по-траен, коментира д-р Кацаров. 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ