24 Април 2024сряда04:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Блумбърг: Рублата изпреварва бразилския реал като най-добрата валута на годината

автор:Дума

visibility 469

Руската рубла изпреварва бразилския реал като най-успешна валута на годината, съобщава Блумбърг. Въведеният от Русия капиталов контрол е превърнал рублата в най-добрата валута в света за тази година, въпреки че не са много хората, които могат да спечелят от това. 

Рублата възобнови засилването си спрямо долара вчера, когато Московската борса отвори отново след два неработни дни. Руската валута е нараснала с 11 на сто спрямо щатския долар от началото на годината, изпреварвайки покачването на бразилския реал с 9 на сто. Така рублата става водеща сред 31 основни валути, наблюдавани от Блумбърг.

Укрепването на руската национална валута е станало възможно благодарение на редица мерки, приети от правителството, посочва Блумбърг, цитирана от ТАСС. Русия въведе контрол върху движението на капитали, задължи износителите да продават чуждестранната валута и премина към заплащане в рубли за износа на газ в неприятелски страни. В същото време някои експерти, цитирани от Блумбърг, не са убедени в достоверността на засилването на рублата, както и че борсовата й стойност съответства на реалната.

Агенцията отбелязва, че укрепването на рублата на фона на провежданата специална операция е забележително, тъй като много други страни, които също се опитват да контролират движението на капитали, не успяха да постигнат такъв резултат. Така например турската лира и аржентинското песо все още не могат да се възстановят след спада, изтъква Блумбърг.

Експертът по валутни пазари и лихви Юрий Попов от "Сбер Си Ай Би инвестмънт ризърч" (SberCIB Investment Research Юрий Попов) очаква рублата да се стабилизира около 60 рубли за долар до края на второто тримесечие на 2022 г. След това се очаква отслабване на руската валута, тъй като вносът вероятно ще нараства, а износът ще намалява заради възможни санкции, посочва Попов. Според него от края на второто тримесечие на 2022 г. ще започне плавно отслабване на рублата до 75 рубли за долар до края на годината.

БТА

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ