12 Юни 2025четвъртък21:58 ч.

Боите за яйца пълни с алергени

82% от българите готови да платят повече за стока от свободно отглеждани кокошки

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 2139

Боите за яйца на пазара са пълни пълни с изкуствени оцветители, консерванти и алергени. За това предупреждават диетолози броени дни преди Великден. Експерти в лаборатория, цитирани от Нова тв, установяват, че зад всеки изследван цвят стои едно или няколко Е-та. Според диетолозите тези съставки могат да доведат до странични за здравето ефекти. За да покаже разликата, екип на Нова купува няколко произволно избрани бои за яйца от търговската мрежа и преглежда съставките, обявени на опаковките. Във всяка от тях се оказва, че има средно между 7 и 10 Е-та, зад които стоят различни оцветители, разтворители и консерванти. В някои от боите има желатин, лактоза и сол, показва проверката.

В лабораторията изпитванията се правят след сложни хроматографски анализи. Тества се цвят по цвят и във всеки един се определя количественото съдържание на всеки оцветител, казва химикът Яна Георгиева. "В случая това, което сме открили при червения цвят, са изкуствени оцветители, които подсилват цвета на боята за яйца. Тестът показва наличие на няколко позволени оцветители като амарант, аураред, азурубин и еротрозин", коментира още тя. На следващата хроматограма се виждат и сините оцветители, които също присъстват в дадена норма - като индугатин, брилянтно синьо и патентно синьо, посочва Георгиева.

Анализите в лабораторията потвърждават, че основните съставки в изпитваните бои са изкуствени оцветители. Всяко от откритите Е-та влиза в разрешителния от Брюксел списък за влагане в храни и напитки.

Близо 82 на сто от българите биха платили по-висока цена за яйца от свободно отглеждани кокошки. Това показва представително за пълнолетното население на страната проучване, проведено в периода 19-24 април, на агенция "Сова Харис". 85,5 на сто от запитаните са на мнение, че условията на отглеждане на кокошките имат ефект и върху качеството на яйцата. Едва една пета обаче споделят, че знаят какво означават кодовете върху яйцата, показващи кой е видът отглеждане и дали става дума за яйца с код 3 - от клетъчно отглеждане, показва проучването. 89% от пълнолетните българи смятат за неморално отглеждането на кокошки в клетки, след като има по-хуманни алтернативи. По данни на БАБХ 67,9% от капацитета на фермите за кокошки-носачки у нас е за клетъчно отглеждане. В тези ферми се отглеждат около 3 милиона птици. Останалите използват алтернативни системи - подово, свободно или био отглеждане - считани за по-хуманни. В ЕС под 50% от кокошките за яйца се отглеждат в клетки.

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 623

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 623

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 630

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ