27 Април 2024събота01:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Бомба" в Столичната библиотека

Столичната община избра нов директор и нажежи атмосферата до 451 градуса по Фаренхайт

/ брой: 295

автор:Светла Василева

visibility 5441

Когато Рей Бредбъри публикува романа-антиутопия "451 градуса по Фаренхайт", едва ли е допускал, че описаната история може да "оживее" след 60 години. На Балканите. В столицата на България. Няколко решения на кмета на София от 2013 г. по повод конкурс за избор на директор на Регионален културен институт "Столична библиотека" дават основания да мислим, че нищо невъзможно у нас не е немислимо. Особено когато са замесени общински съветници, администратори и експерти. Когато има амбиции, политически договорки, задкулисни тежнения и обещания. Когато емоциите стремително "катерят" градусите, а атмосферата в градската библиотека доближава онези 451 по Фаренхайт, нищо чудно книгите да се самозапалят. Символично. Макар причините, сгорещили въздуха, да са съвсем истински - несъгласия, съмнения, подозрения и взаимни обвинения.

Конкурсът - начин на употреба

На 4 януари 2013 г. Столичната община обявява, че ще проведе конкурс за длъжността директор на Регионален културен институт "Столична библиотека". Минималните изисквания са наличие на образователно-квалификационна степен "магистър" в професионално направление "Обществени комуникации и информационни науки", опит - 5 години в библиотека, плюс притежаване на организационни умения, нагласа за работа в екип, адаптивност и комуникативност. За предимство се смятат притежаване на научни степени, опит в областта на библиотечно-информационното обслужване, участие в разработването и реализацията на програми и проекти, чуждоезикова подготовка и компютърна грамотност. Конкурсът трябва да се проведе на два етапа - защита на концепция за дейността и развитието на Столичната библиотека и събеседване. На 12 март 2013 г. обаче процедурата е прекратена поради факта, че никой от кандидатите, подали документи, не отговаря на изискванията.

Столичната библиотека се намира на пл. "Славейков" 4. Сградата е построена през 1928 г. и е паметник на културата. Собствеността й е разделена между държавата и общината. Тук работят 133 човека, от които 102 библиотекари, 31 други специалисти и помощен персонал. Над 40-годишни са 80% от служителите. Средната работна заплата за 2012 г. е 447 лв. 75% от бюджетната субсидия за културния институт, плащана чрез Столичната община, отива за заплати и осигуровки. Библиотечният фонд наброява 942 751 библиотечни документа от различен вид и формат (към 2011 г.). Библиотеката има два филиала - на ул. "Сердика" 1 и в ж.к. "Люлин".

 

След няколко месеца е обявен нов конкурс, който се провежда на 5 юли. До събеседване са допуснати Юлия Цинзова - действащ към онзи момент зам.-директор на библиотеката, и Красимира Александрова. Разликата в сумарната оценка на комисията, назначена от кмета Фандъкова, е само една точка в полза на втората кандидатка. Този резултат обаче е

в разрез с нечии предварителни сметки

и е последван от скандал в комисията, за който никой не желае да си спомня, нито публично да коментира. Част от членовете й подписват с особено мнение, а други са посъветвани да "преосмислят" оценките си. Спечелилата състезанието Красимира Александрова и общинската съветничка Любка Качакова единствени се осмеляват да говорят за подмяна на оценъчните протоколи. Както се очаква при подобни фокус-мокуси, последните стават първи. В нашия случай  - също. Загубилата Юлия Цинзова финишира като победител.
От десетките хора, с които разговарях, Качакова единствена се съгласи да бъде цитирана в публикацията. Останалите ги е страх. От какво? След "конкурса" служители на градската библиотека пишат отворено писмо до кмета, до председателя на Столичния общински съвет и министъра на културата. В него задават въпроси, чието поставяне само по себе си е достатъчно за  компрометиране на резултатите от проведеното състезание: Защо съставът на конкурсната комисия не е оповестен публично; защо в нея липсват представители на Българската библиотечно-информационна асоциация, на Обществения съвет по библиотечно дело към министъра на културата и на сродни професионални организации? Защо е допуснат като член на комисията представител само на единия от синдикатите? Съвместим ли е начинът на работа на комисията с разбиранията на Столичната община

за прозрачност, обективност и експертност?

Библиотекарите оспорват не само процедурата, но и професионалните качества на кандидата за техен директор и намекват за политически договорки при избора: "За организационните умения на г-жа Цинзова, за нейната комуникативност и най-вече за уменията й за работа в екип свидетелства културата на противопоставяне и доносничество, което тя подклажда още от идването си в Столичната библиотека, злепоставянето на библиотеката с необосновани подмятания за нередности и нарушения... За целия колектив и професионалната общност е ясно, че нейното назначаване на длъжността още преди 5 години е продиктувано от политически, а не професионални мотиви, което, имаме опасенията, е мотив и за сегашния й избор". За да предотврати разрастването на скандала, със заповед от 25 юли 2013 г. кметът Йорданка Фандъкова прекратява конкурса без класиране. 
Историята обаче не свършва дотук. На 16 август е даден трети старт на състезанието. Този път в надпреварата участват двете зам.-директорки на библиотеката - Юлия Цинзова и Спаска Тарандова. Първата кандидатка е бивш общински съветник от СДС, с добри позиции в столичната община, позната на кмета Фандъкова, администраторите и чиновниците. Втората е сред 26-те библиотекари на планетата, специализиращи в тригодишната програма на фондация "Бил и Мелинда Гейтс", имаща за цел създаване на международна група от бъдещи библиотечни лидери за изграждане и поддържане на обществените библиотеки в целия свят. Тя е сред единиците български библиотекари, специализирали в Центъра за международни библиотечни програми "Мортенсън" в Университета на Илинойс - САЩ. И е обучител в програма "Глобални библиотеки - България" в направление "Организация и управление на модерната библиотека".   
Допускането до състезанието на двете зам.-директорки нажежава допълнително атмосферата в градската библиотека, която след отменения втори конкурс е взривоопасна. На 20 ноември, след като набързо преглежда концепциите и препитва кандидатките, комисията (виж каре) обявява резултатите: за Юлия Цинзова - 357 точки, за Спаска Тарандова - 354. Изглежда този път конкурсът е успешен. Дали? Част от членовете на комисията отказват да коментират както процедурата, така и концепциите, извинявайки се с аргумента, че са ги видели набързо. Логично е да се питаме как са оценявали нещо, видяно набързо, но това е въпрос с повишена трудност, на който към момента няма кой да даде смислен отговор. Любка Качакова единствена повдига завесата за случилото се: "Подписах с особено мнение. Защото не знам кой е измислил критериите (казаха, че е Министерството на културата), но по тях нямаше съществена разлика - и двете са настоящи зам.-директорки там, и двете познават нормативната база и проблемите на библиотеката. Разликата бе в концепциите, във визията, във владеенето на чужди езици, в международните контакти, в познанията за управление на човешките ресурси. А за това критерии нямаше. Нямаше дори и критерий за владеене на родния език. Едната концепция бе пълна с грешки. Та, девет човека давахме някакви оценки, без да си отговорим на въпроса какво искаме - модерна и развиваща се Столична библиотека, или просто да мине поредният "конкурс".
Съмнения, че "отново се извършва поредното политическо назначение или има договорка на други нива, която няма нищо общо с професионализма", изразяват и 10 членове на дирекционния съвет на библиотеката - в поредно отворено писмо до кмета и до председателя на ОС, заведено под №СО-94-К-499/25.11.2013 г. Българската библиотечно-информационна асоциация също излиза със становище, в което се казва: "Провеждането на конкурс за нов директор на библиотеката премина през няколко неуспешни етапа и голяма вина за това носят отговорните фактори в Столичната община. Те не успяха да убедят колегията, че конкурсът е честен и резултатът му не е предрешен. И в двете процедури прозира тенденциозност при избора на членовете на комисиите, като професионалистите са една незначителна част, а преобладават представителите на администрацията на Столичната община. И в двата конкурса имаше членове на комисията, несъгласни с начина на провеждането му и резултатите от него, което обаче не смущава ръководството на общината". Загубилата състезанието само с 3 точки - Спаска Тарандова, оспорва конкурса в съда.
Какво следва оттук нататък? Дали пък не е време да се вслушаме в Грейнджър, един от героите на Бредбъри - да построим фабрика за огледала. И през настъпващата 2014 г. да произвеждаме огледала, огледала и само огледала. За да можем хубаво да се огледаме в тях. Всички. Кмет, общински съветници, политици, експерти, граждани. И да решим, ама честно, искаме ли наистина София за европейска столица на културата, или ще оставим всичко на ниво евтина ПР-акция, зад чиято фасада надничат до болка познатите ни политическо задкулисие и целесъобразност.
      
Библиотеката е вече в схема


Любка Качакова (от личната й страница във фейсбук): "Аз писах особено мнение заради измислените критерии за оценка, говорих с доста хора, с г-жа Фандъкова също. И? Постът бил обещан отдавна на председателката на столичната женска организация на СДС. Така де, СДС има двама мастити общински съветници, които НИКОГА не задават неудобни въпроси, подкрепят безпрекословно. Освен това тази хубава сграда на "Славейков" да се хаби за библиотека е направо кощунство. Толкова по-добри неща могат да се направят. А сега само един бар има. С две думи - библиотеката е вече в схема. Не знам дали царят е гол, но царицата е със сигурност".

Комисия за избор на директор, назначена със заповед на кмета на 8.11.2013 г.:


Галина Бежанска - директор на дирекция "Култура" при Столичната община - председател
Членове:
1. Борислав Бориславов - общински съветник, член на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие
2. Теодора Делисивкова - общински съветник, член на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие
3. Искра Ангелова - общински съветник, председател на Постоянната комисия по местно самоуправление и нормативна уредба
4. Любка Качакова - общински съветник
5. Проф. Александър Димчев, представител на Българската библиотечно-информационна асоциация
6. Стефка Рангелова - член на УС на федерация "Култура" към КНСБ
7. Стефанка Христова - председател на Националната федерация "Култура" към КТ "Подкрепа"
8. Луизина Савкова - главен експерт в дирекция "Нематериално културно наследство" при Министерството на културата
9. Ангел Иванов - главен експерт в дирекция "Култура" при Столичната община

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ