11 Юли 2025петък10:43 ч.

Интервю

Илияна Йотова:

Борисов дължи обяснение за предателството на Георгиева

Ако иска страната ни да продължава да се чувства като провинция в Европа, нека правителството предложи Плевнелиев за еврокомисар, смята кандидатът за вицепрезидент

/ брой: 247

автор:Кристиела Симеонова

visibility 6048


- Г-жо Йотова, изненада ли ви новината, че Кристалина Георгиева напуска Еврокомисията и се връща в Световната банка?
- Очаквах това да се случи много по-скоро. Отдавна се знае, че Кристалина Георгиева си търси уютно и добре платено местенце, което да заеме след края на мандата си в Еврокомисията. Всяко нещо си има цена и някъде й е много добре постлано, за да може да продължи работата си на такъв пост.
- Постът на главен изпълнителен директор е създаден сега, навярно, за да бъде трудоустроена Георгиева.
- Така е и тя трябва да каже пред българското общество защо се създават такива постове и кой заплаща за тях, на каква цена тя извърши това предателство към България. Георгиева беше използвана като троянски кон да влезе в края на състезанието за главен секретар на ООН, само и само да блокира избирането на Ирина Бокова. За съжаление, успя в това си начинание.
Смятам, че престоят й в ЕК стана невъзможен. Всички там видяха, че тя е изключително слаб експерт, много слаб политик. Няма как при това злощастно представяне в ООН да претендираш да бъдеш зам.-председател на Европейската комисия. А и отдавна се чува, че ЕК не е доволна от работата на Георгиева. Тя не се справя като зам.-председател и то точно по бюджета в една много сложна ситуация в ЕС особено след "Брекзит".
- Дали настояванията за разследване на Георгиева за неправомерни разходи, за да си прави кампанията за ООН, не са една от причините за този ход?
- Има органи, които ще направят съответното разследване. Но през цялото време, вместо да си гледа проблемите с бюджета на ЕС - заради необходимостта да се разместват различни пера, за да се покриват загубите, свързани с миграция и бежанци, заради неуспешния старт на плана "Юнкер" и още много други неща, Георгиева използваше престоя си в ЕК, за да си прави кампанията за ООН. Това продължи пред очите ни близо 2 години, не толкова застъпено в българските медии, не беше информирана българската общественост, но в Европа всички виждаха какво се случва. С оставката й всички маски паднаха. Сега премиерът Борисов дължи обяснение на българските граждани на каква цена се извърши това предателство и постави България в унизително положение да бъде в центъра на два скандала - международен и европейски.
Кристалина Георгиева иска да избяга от Европа. За пореден път показа, че няма никакво отношение към България и българите, че й е все едно какъв е имиджът на страната ни навън. Вероятно е получила отказ да бъде зам. генерален секретар на ООН, което бе резервен вариант, както и че не може да замести Хелън Кларк начело на ПРООН. Георгиева си гледа нейната кариера, осигури си заплатата, а пък унижението остава за нас. Това нямаше да бъде възможно, ако имаше силна държава, едно силно правителство, което взима самостоятелни решения.
- Според вас кой ще е следващият български еврокомисар?
- Вероятно има предварителна сделка. Чуват се слухове, че ще е президентът Плевнелиев. Това ще бъде най-големият гаф, който може да се скрои на този фон. Плевнелиев е показал, че е несамостоятелен политик, зависим е от чужди сили и направи тези зависимости основа за доста грешни решения и в България. Ако иска България да продължава да се чувства като провинция в Европа, нека правителството го предложи.
- Дали следващият ни еврокомисар ще заеме такъв висок пост?
- Смятам, че трябва да се настоява да заемем такава позиция, защото това е добре за страната ни. Въпросът не опира до определена личност или до едно или друго правителство, въпросът е за честта на България, която всички искаме да бъде равностоен партньор в Европа. Да не забравяме, че ни предстои председателство на ЕС и всичките скандали, в които правителството забърка България, са тъкмо в навечерието му. Между другото получавам много писма от свои колеги евродепутати и вече усещам доста съжалително отношение към България и външната й политика, което, уверявам ви, само преди няколко години не съществуваше. Но това е гарантирано от ГЕРБ.
- Остава само да се надяваме да не се сбъднат тези сценарии и да пратим Плевнелиев в Брюксел, за да го уредим и него след приключването на мандата му.
- Точно така. Както се подреждаха нещата и с Кристалина Георгиева. Борисов трябва да бъде достатъчно честен към българското общество, защото не мога да си представя, че само личните болни амбиции на един човек могат да поставят на карта уважението на света към България, на което щяхме да се радваме, ако Ирина Бокова бе оглавила ООН, а тя беше на прага, не й достигна един глас.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3550

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6155

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5793

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6258

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3218

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5845

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3163

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5798

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3753

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2416

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ