29 Август 2026събота02:21 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка БФ Борба

Борците със 7 квоти за Токио

автор:Дума

visibility 277

Айк Мнацаканян (77 кг) донесе седма олимпийска квота за българската борба и втора за класическия стил. В решителния полуфинал на световната олимпийска квалификация в „Арена Армеец“ той победи с 3:2 Фатих Ченгиз (Тур), пети от Евро 2019.  Мнацаканян, бронзов медалист от световни и европейски първенства, осигури втора олимпийска квота за класиците, след Кирил Милов (97) от европейската квалификация в Будапеща през март.
Преди Айк виза на турнира в София си осигури и Мими Христова (68), кояго спечели и титлата, след като съперничката й на финала Елис Манолова, бивша националка, която от години се бори за Азербайджан, не излезе на тепиха заради лекарска забрана.
"Мечтаех да отида на олимпийски игри, мечтаех за тази победа. Много исках след такъв момент да прегърна треньорите си, както и направих, без които нямаше да стигна дотук. Не беше никак лесно, всяка една среща беше трудна. На олимпийската квалификация в Будапеща аз не загубих, а съдиите ми отнеха победата. Но това не ни пречупи. Работихме здраво, отстранихме грешките и ето, че успяхме. Много се радвам, че зарадвах България с олимпийска квота и че ми дадоха шанс да се състезавам за България. Благодаря на Гриша Ганчев, който винаги ни помага. За такива моменти да се опишат трябват думи. А аз нямам такива", заяви Мнацаканян.
Помощник-треньорът на "класиците" Бисер Георгиев отбеляза: "Много сме щастливи, защото използвахме последния шанс да спечелим олимпийска квота и го направихме на българска земя. Можехме да вземем още 1-2 визи, но малшанс. И на Иво Ангелов, и на Радослав Георгиев, и на Даниел Александров не им стигна малко. Не искам да коментирам съдийството. В срещата на Айк с грузинеца, например, съперникът му 8 пъти го хваща за трикото, което няма право. А след като оспорвахме, реферите искаха мен да накажат. Важното е, че успяхме да спечелим тази втора квота. Сега много се нуждаем и от олимпийски медал", каза Георгиев.
Олимпийски квоти, които в борбата не са поименни, спечелиха още Георги Вангелов (57) в свободния стил, Миглена Селишка (50), Евелина Николова (57), Мими Христова (68) и Тайбе Юсеин (62).
Най-успешният български спорт - борбата, отново ще изпрати най-много спортисти на Олимпиадата. 

Таксата от 3 евро сви вноса на пратки от Китай с 40%

автор:Дума

visibility 869

Къде потънаха 1,7 млрд. лева

автор:Дума

visibility 774

Хванаха 38 тона фъстъци с токсини от САЩ и Египет

автор:Дума

visibility 822

Засякоха нерегламентиран превоз на овце от Гърция

автор:Дума

visibility 902

Смелчаци в нелегалност

автор:Таня Джаджева

visibility 788

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ