22 Октомври 2025сряда16:38 ч.

Ботас спря Хамилтън в Русия

Британецът не успя да изравни рекорд на Шумахер

/ брой: 183

автор:Дума

visibility 262

Валтери Ботас спря Люис Хамилтън за победата в Гран при на Русия. Финландският пилот на Мерцедес триумфира с време 1:34:00:364 ч. На пистата в Сочи той изпревари големия фаворит заради негови грешки. Британецът получи 10 сек. наказание след нарушения на правилата още преди старта. Той направи нерегламентирани тестови стартове, за които нямаше разрешение. Това го прати в средата на колоната и на финала британецът успя да стигне само до третата позиция на подиума. Люис бе по-бавен с 22,729 сек. от победителя, а между двамата пилоти на Мерцедес се вмъкна Макс Верстапен (Нид, Ред Бул) на 7,729 сек.
Така Хамилтън не успя да изравни рекорда на Михаел Шумахер по победи във Формула 1. Пилето е с 92, а Люис остана с 91, но е въпрос на време да го настигне и надмине. В края на сезона британецът ще изравни Шуми и по брой титли, като двамата ще са с по седем. Хамилтън обаче вече има 10 наказателни точки към суперлиценза си и при още две в рамките на 12 месеца ще пропусне един старт.
В същото време бившият шампион с Ферари Кими Райконен (Фин) изравни рекорда на Рубенс Барикело (Бра) по най-много стартове (322). В Сочи Айсмен остана 14-и.
"Стартът е първата възможност, за да изляза начело. Точно преди спирането ми за трети завой голямо насекомо се удари в каската ми и не можах да спра навреме. След като Люис бе наказан, знаех, че той няма как да ме притесни. Успях да намаля изоставането си спрямо него и до края няма да спра да го притискам", зарече се Ботас. За него това е втори успех на руска земя.
"Щастлив съм, че успях да разделя двата Мерцедес-а. Добре, че Хамилтън остана по-далеч от мен, защото щеше да ме изпревари", обяви Верстапен. Той бе избран и за пилот на деня.
"Вече нямат значение грешките, които направих. Взимам точките и си тръгвам. Поздравления за Валтери", каза Хамилтън. В класирането той води с 205 т., пред Ботас - 161, Верстапен - 128, и др.
Следващото състезание е на 11 октомври на "Нюрбургринг" в Германия.

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 569

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 399

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 406

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 378

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ