02 Юни 2024неделя20:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Боже, колко е хубав този пусти Черепишки манастир!

Всяка година по това време дърветата край арката на входа му разцъфват с мартеници

/ брой: 73

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 129

Традицията да сваляме червено-белите плетеници на първа пролет, щом видим щъркел, лястовици или просто в последния ден от март и да закичваме с тях цъфнали плодни дървета - с надеждата да е сита годината и да са здрави хората, се следва от много българи. И макар през годините да не изтлява спорът дали това не е езически обичай, който противоречи на християнската религия, в двора на всеки манастир или черква поне по едно дърво напролет разцъфва с мартеници. И ако не друго, е сигурен знак, че зимата си отива и идва пролетта. Такова дърво има и до арката на Черепишкия манастир - всяка година по това време то грейва в червено и бяло.

Черепишкият манастир "Св. Успение Богородично" - едно от любимите свети места в България, се намира сред изумителното с природните си дадености Искърско дефиле, в подножието на величествени скали на северните склонове на Стара планина, с издълбани в тях десетки пещери. Казват, че възникването му е свързано с историята на средновековния Коритен град, съществувал в близката местност Ритлите. Манастирът е паметник на културата от национално значение и, както е написано на таблото пред входа, по всяко време се посещава от поклонници, туристи и ученически групи от цялата страна.
Основаването на Черепишкия манастир е свързано със съдбата на последния български цар Иван Шишман (ХтV в.). През вековете светилището е имало драматична съдба - многократно е разрушавано и опожарявано, но отново е било въздигано от пепелта. Възстановено е основно през 1660 г. от Пимен Зографски (Софийски) - зограф, книжовник и храмостроител, "съградил над 300 черкви и 50 манастира в Софийско". В годините на национално Възраждане манастирът е бил просветно средище, в него е имало българско училище. Там са били писани и преписвани книги, жития, апостоли и евангелия - Книгата на апостолите, създадена от Якоб, евангелието на монах Данаил, сборникът "Маргарит" на Тодор Врачански, прочутото Черепишко Четвероевангелие с позлатен обков... Сред изключително ценните находки е манастирският устав (типик), съхранен още от създаването му през 1390-те години, който днес се намира в Църковно-историческия музей в София. В музейната сбирка на манастира са подредени старинни книги, ръкописи, монашески одежди и пособия.
Посетителите на манастира ще научат още, че  през 1797 г. в обителта е намерил убежище св. Софроний епископ Врачански. В периода 1872-1876 г. манастирът е бил посещаван от членове на Врачанския революционен комитет и представители на БЦРК. В близката местност Рашов дол е било последното сражение на част от Ботевата чета, начело с Георги Апостолов. През различни периоди от историята му в това място са се водили занятията на свещеническо училище, пастирско-богословски институт и Софийската духовна семинария.
В комплекса на Черепишкия манастир, разположен сред меандрите на река Искър, са изградени няколко постройки, между които храмът "Свети Георги", в който има запазени много ценни стенописи, иконостас с изящна дърворезба и плащеница, извезана през 1844 г., реставрираните сгради Владишка, Данаилова, училището, приемната, Рашидовата къща, Методиевото здание, камбанарията, параклисът с костницата, където се разказва, че лежат тленни останки на Ботеви четници, и др.
Дивната природа и светостта на духовната обител са възхищавали знаменити майстори на перото като Иван Вазов и Алеко Константинов. На първия от тях е посветен Вазов кът в манастира, където се разказва, че обичал да седи, да съзерцава природата и да твори. Посетителят може да поседне на "любимата тераса на патриарха на българската литература Иван Вазов", да зарее поглед из величествените красоти наоколо, "смущаван" единствено от монотонния звук на течащата почти под краката му река и задявките на пернатите в градинката до нея.
След посещението на Алеко Константинов по тези места по време на поход вероятно са се родили пътните бележки на писателя - "Българска Швейцария": "А хубав е наистина; боже, колко е хубав този пусти Черепишки манастир! Извивките на шумящия Искър, притиснат от едната си страна със зелени и разцъфтели лесисти хълмове, препълнени със славеи; от другата страна притиснат от надвиснали разноцветни и разноформени гигантски скали, изпъстрени с пещери, в които се гнездят манастирските стада; по каменаците и сипеите на тези прошарени със зеленина скали весело се катерят и се мятат и припкат акробатите-ярета и дразнят апетита на плавно летящите над скалите орли..."
"Св. Успение Богородично" е действащ мъжки манастир, в който са обособени места за настаняване на туристи, а магерницата предлага манастирска кухня и традиционни български ястия. Това е и едно от най-прекрасните места, на което да бъдат посрещнати и почетени светлите християнски празници като Цветница и Възкресение Христово.









Снимки авторката

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ