01 Ноември 2024петък02:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бразилците искат промяна

Ще успее ли Дилма Русеф да спечели втори президентски мандат, или мястото й ще заеме популярната еколожка Марина Силва?

/ брой: 224

автор:Галина Младенова

visibility 1108

На 5 октомври в Бразилия ще има общи избори. Бразилците ще избират президент на страната, членове на конгреса, губернатори на щати, а също така членове на законодателното събрание на щатите. Вниманието, разбира се, е насочено преди всичко към президентските избори. Петдесет и един процента от избирателите в Бразилия са жени, но едва 10 на сто от тях стигат до парламента. Според експертите непредставителността на жените в политиката на Бразилия се дължи най-вече на ограниченията, налагани от партиите, а не на недоверието на електората в жените политици. На 5 октомври обаче в Бразилия ще се състои истински женски двубой. Петата в света страна ще избира своя нов президент. Кандидатите са цели седем, но двама от тях са истинските претенденти за високия пост - сегашният държавен глава Дилма Русеф и голямата й съперничка Марина Силва.
Няма съмнение, че предстоящите президентски избори ще бъдат най-трудните от 1989 г., когато бяха обявени преките избори на президента на републиката след края на диктатурата. Само тогава кандидатите за президент бяха още повече. Факт е обаче, че и днес народът иска промени (според всички проучвания на общественото мнение, 65% от анкетираните настояват за промяна на политическия курс). За Русеф, която само до преди месец изглеждаше сигурен победител, предстои тежка битка.
Експертите предричат, че за сегашния президент Силва е най-опасният съперник. Проучванията на общественото мнение показват, че Силва набира скорост, а Дилма Русеф губи популярност. Това обаче означава, че за първи път от 20 години насам бразилските социалдемократи рискуват да останат зад борда.
Засега анализаторите все още предричат трудна, но победа на Дилма Русеф. Последните проучвания на общественото мнение обаче показват, че в случай на балотаж за Силва възнамеряват да гласуват с 9% повече избиратели, отколкото за Русеф.
Всъщност 56-годишната Марина Силва има всички шансове да се превърне в първия зелен президент в света. Тя печели симпатиите на бразилците не само с политическите си идеи, но и с цвета на кожата си. Силва съчетава в себе си три от основните етнически групи в Бразилия - коренните индианци, португалските заселници и африканските роби. Самата тя определя себе си като "чернокожа". В предимно белия политически елит на страната това определено е екзотика.
Ако бъде избрана, Силва ще бъде най-зеленият президент в историята, първият чернокож президент на Бразилия и първият роден в Амазония", повтарят днес привържениците й.
Всъщност днешните избори на Марина Силва са вторият й опит да се пребори за високия пост. През 2010-а, като кандидат на "зелените", тя събра над 19% от гласовете и зае третото място, а на старта имаше нулев рейтинг.
През 2003-2008 г. Силва оглавяваше Министерството на околната среда и именно тогава стигна до яростен конфликт с Дилма Русеф, която по това време бе министър на енергетиката и настояваше за изграждането в басейна на Амазонка на нови ВЕЦ-ове. Споровете толкова разочароваха еколожката, че тя дори напусна управляващата партия и премина в лагера на "зелените", а през октомври м.г. Марина неочаквано обяви, че влиза в Социалистическата партия, за да подкрепи кандидата й за президентските избори губернатора на щата Пернамбуку Едуарду Кампуш. След трагичната смърт на Кампуш социалистите издигнаха нейната кандидатура.
В предизборната си кампания Силва заложи на имиджа на жена от народа. Тя е родена в джунглите на Амазония, в многодетно семейство. Марина се научава да чете и да пише едва на 16 години. Като дете е мечтаела да стане монахиня, но след това се превръща в яростен защитник на екологията. От дълги години тя се бори за опазването на горите на Амазония.
Всъщност всички бразилски партии имат една обща цел - всички те са за модернизация на страната чрез решаване на социалните проблеми. Различията между тях засягат тактиките за постигането на тази стратегическа цел. Бразилският елит е наясно, че страната няма да се развива, ако не бъдат решени социалните проблеми.
Силва настоява за разширяване на инвестициите в опазването на околната среда. Тя обещава да продължи да се бори с изсичането на горите, настоява за развитието на алтернативни източници на енергия. Кандидатката на социалистите призова капитално да се реформира политическата система в страната и да се отстрани от властта традиционният елит.
Този призив може да й донесе гласовете както на бедните, така и на голяма част от средната класа. Напълно възможно е да я подкрепят и предприемачите, ако обаче тя обещае, че ще ограничи практикуваната от сегашните власти намеса на държавата в бизнеса.
Не бива да се подценява и това, че Марина Силва на практика е единственият политик, който спечели от залелите страната протести. "Тези, които излязоха на улиците, казвайки, че не се чувстват представени в бразилската политическа система, все още се колебаеха, а сега повечето от тях ще гласуват за нея", казва политологът Дейвид Флайшър от университета на Бразилия.
Дилма Русеф прие предизвикателството. Според експертите популярната президентка не бива да бъде подценявана. Просто тя трябва да покаже на бразилците, че е загрижена за инфлацията, високите цени и работните места. Икономиката на Бразилия обаче днес показва най-ниските темпове на ръст от две десетилетия. Бразилската икономика е в рецесия, според официалните данни, темповете на икономическия ръст на страната през второто тримесечие са били с 0,6% по-ниски в сравнение с първото, когато този показател е бил по-нисък с 0,2 на сто. При това данните се оказаха далеч по-лоши от прогнозите на анализаторите, които очакваха понижение в рамките на 0,1-0,2 процента.
"Кризата показва, че моделът на ръст в Бразилия се е изчерпал - твърди Едуардо Велю, главен икономист в инвестиционната компания "INVX Global" в Сао Пауло. - Картината ясно показва, че икономиката е слаба: намаляват темповете на ръст, съкращават се инвестициите". Според експерта, страната спешно се нуждае от дълбоки реформи и който и да победи на изборите, ще трябва да ги направи.
Дълги години Бразилия беше сред лидерите по темпове на икономически ръст сред развиващите се страни. Увеличаването на цените на суровините и държавните разходи помогнаха на милиони бедни бразилци да преминат към средната класа. Бъдещето изглеждаше розово. Днес обаче нещата са коренно различни. Доверието на инвеститорите и потребителите падна, както и промишленото производство. Вътрешният пазар рязко се сви. Преди Световното първенство по футбол това лято бразилските власти се надяваха на солидни инвестиции и много туристи. Самите бразилци обаче бяха недоволни от случващото се и излязоха на масови протести. Изглежда, недоволните се оказаха прави. Разходите не се възвърнаха. Президентът Русеф се оправдава с намаленото търсене в света на бразилските стоки и на тежката суша, сполетяла Бразилия. Експертите обаче са категорични - тези временни негативни фактори не могат да скрият наличието в икономиката на сериозни системни проблеми.
Дълго време икономиката на Бразилия се хранеше от държавните инвестиции, което за известен период даде положителни резултати, след това обаче доведе до развихряне на инфлацията до 7 процента. В деловите среди цари песимизъм: предприятията страдат от високите лихви по кредитите и непосилните данъчни тежести, а инвестициите в производството продължават да намаляват.
Шефът на Централната банка на Бразилия все още се опитва да демонстрира оптимизъм, според неговите прогнози годишният ръст на икономиката ще е на ниво от 1,6 процента. Повечето експерти обаче са далеч по-скептични, според тях истински успех за страната би бил нулев ръст.
В същото време сред бразилците расте страхът от увеличаване на безработицата. Засега нивото на заетост остава достатъчно високо, прогнозите обаче се влошават. През следващите месеци се очаква безработицата рязко да нарасне: вече са започнали масови уволнения в предприятията в автомобилния отрасъл.
Никой не се наема да каже колко ще продължи рецесията, ясно е обаче, че решението на проблемите няма да е бързо и който и да спечели сегашните избори, ще трябва да се поизпоти.

Кандидатите:


Дилма Русеф - Трудова партия - идеология: социалдемокрация

Есиу Невеш - Бразилска социалдемократическа партия, идеология: неолиберализъм

Марина Силва - Бразилска социалстическа партия, идеология: либерализъм

Руи Коща Пимента - Партия на работническото дело, идеология: троцкизъм

Зе Мария - Социалистическа единна работническа партия, идеология: троцкизъм

Мауро Ясси - Бразилска комунистическа партия, идеология: хрушчовизъм

Лусиана Ло - Партия на свободата и социализма, идеология: социалдемокрация

Леви Фиделикс - Бразилска обновена работническа партия, идеология: консерватизъм

Хосе Еймаел - Социална християндемократическа партия, идеология: консерватизъм

Пастор Евералдо - Християнсоциалистическа партия, идеология: консерватизъм.

Дилма Русеф е смятана за технократ и догматик. Но нейната борбена натура впечатлява целия бразилски народ. Русеф превърна Бразилия в глобален играч на световната политическа сцена

56-годишната Силва бе министър на околната среда в периода 2003-2008 година. Тя си спечели симпатиите на много хора по света с работата си да защити горите в Амазония
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ