14 Юли 2025понеделник14:57 ч.

Британски компании фалират заради скъпия газ

Предприятията в Украйна стават нерентабилни, Молдова въвежда "режим на тревога"

/ брой: 198

автор:Дума

visibility 349

Още две британски компании обявиха фалит заради ръста на цените на природния газ. Става въпрос за Pure Planet и Colorado Energy. От началото на газовата криза британските фирми, които са обявили фалит и са се оттеглили от пазара, са общо 11, посочва БГНЕС. 

"Дълбоко съжаляваме, че Pure Planet фалира. Правителството и британският регулатор на пазара на електроенергия Ofgem настояха Pure Planet да доставя енергия на цени, доста по-ниски от настоящите", се казва в изявлението, разпространено от търговско дружество. 

Увеличението на цените на газа доведе до фалит на редица малки британски енергийни компании, обслужващи около 2 милиона клиенти. Въпреки че таванът на цената на електроенергията за потребителите, определен от Службата за пазари на газ и електроенергия Ofgem, е повишен от 1 октомври, много британски комунални услуги продължават да съществуват на загуба. Засега британското правителство няма никакво намерение да им предоставя финансова помощ и затова се очакват нови фалити. В същото време представители на шестте най-големи енергийни компании в страната декларират, че са добре подготвени за настоящата ситуация на пазара. Газът поскъпва от няколко месеца на фона на полупразните европейски хранилища и рекорден ръст на търсенето в Азия.

В Украйна над 90% от всички промишлени предприятия в различни индустрии ще станат нерентабилни поради високите цени на природния газ. Това показва проучване, проведено сред 100 компании в Украйна, оповестено от Федерацията на потребителите в страната. "Резултатите от проучването показват, че през октомври тази година поради цените на газа за 91% от компаниите, участвали в допитването, ще станат нерентабилни. През ноември техният брой може да достигне катастрофалните 96%. Това идва на фона на факта, че предприятията са били на печалба преди газовата криза, която се разви от юли насам", се посочва в резултатите от проучването. 

В Молдова властите въвеждат "режим на тревога" в енергийния сектор заради ситуацията на газовия пазар, заяви вицепремиерът и министър на инфраструктурата Андрей Спину. На 1 октомври "Газпром" удължи споразумението със страната за доставки на гориво за един месец, а цената се повиши до 790 долара за 1000 кубически метра при средногодишна ставка от 200 долара. Преговорите за сключване на дългосрочен договор продължават. Компанията  съобщи на 6 октомври, че потреблението на газ в Молдова временно надвишава доставките от Русия, което може да доведе до проблеми с енергийната система на страната.

"Въвеждането на специалния режим е необходимо, за да сме готови за всяка ситуация. Този режим е необходим, за да могат държавните институции да предприемат мерки за защита на гражданите и гарантиране на енергийната сигурност на страната", каза Спину.

Следващата стъпка на властите, ако не успеят да разрешат кризисната ситуация, може да бъде въвеждането на извънредно положение в областта на енергетиката. Правителството обаче се надява да подпише нов договор с "Газпром" до края на октомври.

Вицепремиерът подчерта, че кабинетът ще разработи мерки за компенсиране на жителите на страната поради повишаването на цените през студения сезон. Преди дни е взето решение за изтегляне на мазут от държавния резерв с цел намаляване на потреблението на газ, използван за отопление.

В същото време вицепремиерът не изключва от 1 ноември Кишинев да остане без споразумение с "Газпром" и да се окаже без никакви доставки на газ от Русия.

"Искаме да сключим дългосрочен договор с "Газпром", но смятаме, че пазарната цена на газа е неприемлива за Молдова", каза той.

По думите му между Молдовагаз и руската компания са съществували дългосрочни отношения на сътрудничество, които предвиждат и преференциални формули за изчисляване на цените. Властите в Молдова се надяват да преподпишат споразумението при настоящите условия.

През лятото на 2020 г. "Молдовагаз" започна преговори с "Газпром" за нов тригодишен договор за доставка на синьо гориво, но преговорите все още не са приключили. Сега Кишинев получава газа съгласно споразумение от 2008 г.

През последните седмици имаше рекордно покачване на цените на газа в световен мащаб. Експерти обясняват рязкото поскъпване на фючърсите с ниското ниво на запълване на подземните газохранилища в Европа, както и с голямото търсене на втечнен природен газ в Азия. 

 

 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ