09 Февруари 2026понеделник14:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

БСП дава Цветанов на прокурор

Социалистите настояват Изборният кодекс да не се разглежда в парламента, преди по него да се произнесе Венецианската комисия

/ брой: 283

автор:Александър Симов

visibility 2041

БСП дава вътрешния министър Цветан Цветанов на прокуратурата заради това, че публично изнесе информация от специални разузнавателни средства по случая с лекарите от Горна Оряховица. Това съобщи левият депутат Михаил Миков на брифинг в парламента вчера. СРС-та не се четат публично, няма друг министър, който да си е позволил да използва информация, получена от СРС, в парламента, категоричен бе Миков. Той припомни, че информация, получена от спецсредства, не може да се използва за друго освен за предотвратяване или разкриване на престъпление. Хора, които оповестяват такава информация, се наказват с лишаване от свобода до 3 години и с по-тежко наказание, ако са служебни лица, напомниха закона от левицата.
Според БСП след действията на Цветанов вече възниквал основателният въпрос дали България е правова държава. Това е връхна точка в използването на полицията за политически цели и напомня за лекарските процеси през 1953 г. в Русия, но тогава не са използвани СРС-та, а самопризнания, обобщи Миков.
Вицепремиерът обяви лекари за убийци и прочете класифицирана информация публично - това не го оневинява, защото не е използвал СРС по предназначение, а за политически нужди, коментира лидерът на БСП Сергей Станишев.
ДУМА припомня, че това не е първата издънка на Цветан Цветанов с четене на СРС. По време на парламентарните дебати по нашумелия случай с полицейското насилие в Кърджали вътрешният министър също си позволи да изчете почти едно към едно доклада на екип, извършвал проследяване.
Социалистите са категорично против Изборният кодекс да бъде приеман в пленарната зала, преди по него да се произнесе Венецианската комисия. БСП иска да чуе становището на комисията по текстовете, които засягат избора на районните кметове и намаляването на общинските съветници.
Венецианската комисия е уведомена с писмо от Конгреса на местните и регионалните власти към Съвета на Европа след редовното наблюдение в България, уточни Станишев. В писмото си от конгреса отбелязват, че се очаква намаляване на броя на партиите, представени на местно ниво. Според конгреса не е ясно как тези правила могат да се разглеждат като подобряване на демократичните процедури.
БСП започна и подписка срещу недемократичните правила, разписани в новия изборен кодекс. Досега в нея са се включили над 200 хиляди души.


Станишев: Уорлик отговори незадоволително за Румен Петков

Смятаме за незадоволителни отговорите на американския посланик Джеймс Уорлик за отнемането на визата на Румен Петков. Това съобщи лидерът на БСП Сергей Станишев вчера. Той информира за проведена среща с американския дипломат.
САЩ, както и всяка друга страна, са в правото си да издават или да не издават виза на който и да е гражданин, но когато това се обявява публично, се дължат достатъчно ясни и конкретни обяснения, категоричен бе Станишев. Той припомни, че мотивът на американците е, че тече разследване срещу Петков, а прокуратурата у нас официално обяви, че такова няма. 
Станишев посочи, че ако такова разследване се провежда в друга страна, би трябвало българските власти да бъдат информирани. Той каза, че ще бъдат предприети политически и правни действия, за да бъдат изяснени обстоятелствата.

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 294

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 281

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 6578

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ