12 Юли 2025събота20:31 ч.

Снимка: Михаела Катеринска

БСП иска Енергиен фонд за бедните

Социалистите и КТ "Подкрепа" предлагат по-нисък ДДС за енергоносителите и за основни храни

/ брой: 195

автор:Юлия Кулинска

visibility 788

БСП предлага в бюджета за догодина да се създаде Енергиен фонд. В него ще се съберат пари от свръхпечалбите от производителите и търговците на енергия, както и държавни средства. Сумата ще се използва за подпомагане на икономиката и бизнеса и на социално слаби семейства. Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова след среща с ръководството на КТ "Подкрепа". Синдикатът и левицата настояват за намаляването на ДДС на енергоносителите, което е практика в доста европейски държави, и за по-ниска ставка върху храните от малката кошница. Държавата да се ангажира с осигуряването на безплатни 200 киловатчаса ток за бедни семейства и той да не им бъде спиран веднага заради неплатени сметки, настояват левицата и синдикатът. 

Още в първите дни на 47 НС и в преговорите за правителство ще поставим въпроса за реална мярка, която може да доведе до намаляване на цените, поясни Нинова. Тя подчерта, че БСП започва срещи с браншови и работодателски организации и синдикати за търсене на решения за излизане от политическата, социалната и енергийната криза. Нинова уточни, че социалистите ще подготвят законодателен пакет по ключови проблеми, който ще внесат веднага след конструирането на новия парламент. Тя изрази притеснение, че той ще започне работа във втората половина на ноември и няма да има достатъчно време до края на годината да се приеме бюджетът за 2022 г. "Работим върху плана за действие за първите 100 дни и средносрочната рамка за бюджета за догодина. Абсолютен проблем в момента са цените на енергоносителите, заради които поскъпват стоки и услуги, увеличаващото се неравенство и бедност и необходимите мерки от страна на държавата за подпомагане на все по-голям брой граждани в тези кризи", смята Нинова.

БСП застава зад идеята на "Подкрепа" да се търси начин да се замразят плащанията по емисиите за 6 месеца, за да може през това време да се регулират цените и да се удържи скокът им във времето. Нинова сподели, че на срещата са били коментирани запазване на работните места, как да се помогне на бизнеса, възможни варианти за минимална заплата, която да се заложи в бюджета за 2022 г. Тя призова всички партии, които се очаква да влязат в НС, да са абсолютно подготвени от първия ден за решаването на проблемите и веднага да сложат на масата предложенията си за законодателни промени. От БСП очакват разум и спокойствие, мъдрост и повече професионализъм в следващото НС, подчерта тя.

Президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов изрази притеснения за кратките срокове, в които трябва да бъде приет бюджетът за догодина. Той се надява правителството да намери изход от кризата с промишления комплекс "Марица Изток" и евентуалното закриване на работни места.

Днес БСП ще се срещне с работодателски организации, в сряда - с браншовици от преработвателната промишленост, а в четвъртък - с КНСБ.   

 

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ