16 Август 2026неделя23:20 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

БСП иска изслушване на министри заради водната криза

/ брой: 224

автор:Юлия Кулинска

visibility 2184

Mинистрите на регионалното развитие и благоустройството и на околната среда и водите Петя Аврамова и Нено Димов да бъдат изслушани от народните представители заради водната криза в Перник, Плевен и Ловеч, настоя Корнелия Нинова. От трибуната на НС председателката на социалистите подчерта, че пред заплаха от воден режим са изправени и други области, а проблемът от регионален може да стане национален. Според нея причините за липсата на вода не са в засушаването, а в остарялата ВиК мрежа и използването на по-евтината питейна вода за промишлени нужди. Нинова цитира данни от КЕВР, която отчита 60% загуба на вода през 2016 г. Година по-късно тя вече е 61,24%, което е близо 550 млн.куб. м по данни на НСИ. В същото време ремонтите по водопреносната мрежа са 0,5%. 

"Цената на водата постоянно се увеличава. От 1 януари в Шумен тя достига до 3,40 лв., във Варна - 3 лв., в Добрич - 3,35 лева, а във Враца и Монтана вече е социално непоносима. Загубите на вода растат успоредно с повишаването на цената й. Вече 10 години правителствата на Борисов се отнасят абсолютно безхаберно към този проблем", заяви Нинова. Социалистите ще внесат питане с искане за дебати и предложения за промени в законодателството.

В парламента бе и кметът на Перник Станислав Владимиров, който напразно очакваше отговорите на двамата министри. Парламентарният шеф Цвета Караянчева обяви, че Аврамова е в платен отпуск, а Димов имал неотложни ангажименти. Караянчева  обаче заяви, че ще направят "всичко възможно" те да се явят днес.

Снимка на деня - 14.08.2026 г.

автор:Дума

visibility 3947

Овладян е пожарът на полуостров Халкидики

автор:Дума

visibility 4106

САЩ заплашиха Иран с „невиждани досега“ мерки

автор:Дума

visibility 3433

Антифашизъм

автор:Александър Симов

visibility 3920

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ