23 Октомври 2025четвъртък06:05 ч.

БСП поиска парламентът да изслуша днес премиера Кирил Петков и председателя на ДАНС Пламен Тончев за изгонените руски дипломати

автор:Дума

visibility 2873

"БСП за България" поиска в рамките на днешното заседание на парламента да се проведе изслушване на премиера Кирил Петков и на председателя на ДАНС Пламен Тончев относно изгонването от България на 70 руски дипломати и служители.

Предложението беше направено от трибуната на Народното събрание (НС) от заместник-председателя на групата на левицата Филип Попов, който посочи, че е внесено и писмено в деловодството на парламента.

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова подкрепи предложението за изслушване и настоя закритото заседание да бъде от 18:00 до 20:00 часа, а дотогава да се работи по актуализацията на държавния бюджет.  От БСП определиха като разумно изслушването да бъде от 18:00 часа.

Председателят на ПГ на "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров предложи до 20:00 часа да работят по бюджета, а след това да се премине към изслушването. Той се аргументира с важни неща за приемане, включително помощите за бизнеса.

Изпълняващият длъжността председател на Народното събрание Мирослав Иванов каза, че в момента, в който предложението стигне до него писмено, ще реши дали да го включи в програмата за тази седмица. Това предизвика реакции от страна на левицата и на ГЕРБ-СДС.

ПГ на "БСП за България" е внесла предложение по надлежния ред, писмено, и вие сте длъжен да го подложите на гласуване, заяви председателят на ПГ на левицата Георги Свиленски.

Десислава Атанасова също настоя да се подложи на гласуване процедурното предложение на БСП. В противен случай рискувате за втори път да бъде поискана вашата оставка, обърна се тя към Мирослав Иванов и изрази убеденост, че този път залата ще я получи.

За пореден път ще ми искате оставката за това, че спазвам правилника, отговори ѝ Мирослав Иванов и я поздрави за изказването ѝ. Иванов отбеляза, че към момента точка в дневния ред може да бъде включена само от председателя на НС по негово усмотрение и призова първо да се премине към гласуване на докладваните текстове от актуализацията на бюджета и след това да се реши дали да се включи изслушване или не.

Тома Биков от ГЕРБ-СДС коментира, че най-нормалното нещо е премиерът сам да дойде в парламента и да поиска да информира най-висшия орган в държавата какво се случва. "Това е най-голямата бройка в историята на света изгонени дипломати", коментира Биков.

БТА

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 2733

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 2728

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 2941

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 2667

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 3092

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 2855

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 3006

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 2512

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 2675

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 2653

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 2784

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ