БСП създава обединение срещу ГЕРБ за честен вот
Промяната на тези избори е възможна, но трябва да бъде гарантирана, заяви Корнелия Нинова
/ брой: 13
Каним партии и неправителствени организации, които искат смяна на модела на управление, да обединим усилията си за честен вот и паралелно преброяване на гласовете. Това обяви председателят на БСП Корнелия Нинова след заседание на ИБ на партията. Утре социалистите ще се срещнат с 10 формации, а в петък с още толкова за приемането на обща позиция.
БСП предлага съвместни действия за покриване на всички секции с членове, наблюдатели и застъпници и за максимална прозрачност на вота. "Нека да обединим усилията си за паралелно преброяване, което ние като партия ще направим. Ако всеки поотделно заявява такива желания, би било по-трудно", подчерта Нинова. Тя съобщи, че Изпълнителното бюро е решило да покани Мая Манолова и Слави Трифонов на срещите за честен вот. Нинова уточни, че срещите ще бъдат на неутрална територия извън "Позитано" 20.
Председателят на БСП представи декларация за свободни и честни избори, около която левицата ще търси обединение. В годините многократно сме ставали свидетели на подмяна на вота на българите, платен и корпоративен вот, подправяне на протоколи, натиск и всяване на страх от страна на ГЕРБ върху избирателите, гласи документът. В него се призовава за осигуряване и гарантиране възможността на всеки българин да сигнализира за нередности и нарушения на изборното законодателство или за оказване на натиск върху свободната воля на гражданите. Нашата мисия е да съблюдаваме спазването на правилата по време на предизборната кампания и провеждането на изборния процес в съответствие със закона и да обменяме информация, получена от нашите представители, застъпници и наблюдателите на неправителствените организации, пише в декларацията. Нека да изградим тясна форма на сътрудничество в процеса на паралелното преброяване на резултатите от изборите, призовават от БСП.
Късно снощи ПГ "БСП за България" обсъди и предложенията на левицата за промени в Изборния кодекс. ГЕРБ и ОП вече внесоха в парламента своите идеи за изменения, повечето от които обаче са през Закона за извънредното положение. ГЕРБ се концентрираха върху гласуването на хората под карантина и няма нито дума за видеонаблюдението в СИК, за което настояваха партиите по време на консултациите с президента.
В тв интервю вицепремиерът Томислав Дончев коментира, че видеонаблюдението не може да бъде осъществено на живо в 12 хил. секции. Той отново заяви, че нямало проблем да се снима в секциите. Пускането на гласуването в СИК онлайн и заснемането на броенето на бюлетините е невъзможно без изрична промяна в законодателството, опонира проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право.