11 Юли 2025петък17:50 ч.

БСП търси съвети от хидроинженери, построили язовирите у нас

И Ихтиман e пред водна криза, в МОСВ нехаят

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 1734

Поканили сме на "Позитано" 20 всички големи авторитети, хидроинженери, енергийни специалисти, строили язовирите у нас, обяви Корнелия Нинова в телевизионно интервю. Председателката на БСП обясни, че те знаят за какъв обем са ги строили, за какъв капацитет, къде може да има връзки и къде - не, какво да се избегне и къде може да има опасности. Тя отбеляза, че вече са възникнали съмнения дали стената на "Бели Искър" ще издържи и дали жителите на София няма да бъдат изложени на риск. Социалистите смятат, че съоръжението трябва да се ремонтира и този, който не го е направил през последните 5 години, трябва да си понесе отговорността. Криза не може да се гаси с потенциална нова криза и е необходимо първо да се гарантира липсата на опасности и след това да се действа стъпка по стъпка, за да се осигури вода на Перник, категорична бе Нинова. Според нея политиците не са тези, които да дават експертно мнение. "Нашата работа e политическа. Добри закони, силен контрол, добро управление на сектора", заяви Нинова.

Председателят на БСП подчерта, че вотът на недоверие срещу кабинета не засяга само темата с водата. "Проблемът е системен и национален и се дължи на крайно некомпетентното управление на целия сектор. Има го в Шумен, Сливен, Търговище, Ловеч, Ботевград, в Перник проблемът е най-остър, но не бива да се съсредоточаваме само там", подчерта Нинова. Тя припомни, че управляващите са увеличили с 300% цената на водата, а само 1% от мрежата е подновен. "Средно 60% от водата се губи, за 10 г. не са направили нищо, но пак им е виновен някой от миналото. Сега опират в спасителното си решение на съоръжения, строени в миналото. Търсят спасение в строителството от онова "лошо минало", коментира Нинова.

Оказа се, че и Ихтиман е пред обявяване на бедствено положение заради недостига на вода, идваща от язовир "Белмекен". Двата резервоара в язовира са напълно празни, твърди Фрог нюз, позовавайки се на източници в Министерството на околната среда и водите. Миналата седмица МОСВ е информирано от местната управа за тежкото положение и нуждата от вода за Ихтиман, но реакция нямало. След водната криза в Перник и арестуването на Нено Димов ведомството дори не информира обществеността за проблема, твърдят недоволни жители.

Водопроводът към Ихтиман се пълни от реките Ибър и Марица, извиращи над село Радуил. Този водосбор пълни и яз. "Белмекен". Преди да достигне Ихтиман, 20-километровият водопровод захранва и общините Самоков, Долна баня и Костенец. През зимата дебитът в тръбата рязко спада заради работата на ВЕЦ "Белмекен-Сестримо", която от октомври до 30 април изцяло ползва питейна вода. Така до Ихтиман вода почти не стига, а горните етажи, училищата и детските градини буквално са оставени на сухо. 

Квотата на ВиК-София област за подаване на вода към населените места през зимата е 100 литра в секунда. Тя обаче е от 70-те години на 20 век и не може да покрие питейно-битовите нужди на града, особено при увеличените кражби по ВиК мрежата, коментират жители. Според експерти МОСВ може да спаси Ихтиман, като разреши да се пуснат по-големи количества вода от яз."Белмекен".

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ