15 Юли 2025вторник01:55 ч.

БСП – ОЛ изпълни обещанието за законопроект за несъстоятелност на физическите лица

Законът е важен за хората, изпаднали в „дългово робство“, за кредиторите, за икономиката, за социалната система и за държавата, заяви Андрей Вълчев

автор:Дума

visibility 8389

„БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ изпълни своето предизборно обещание и внесе нов Законопроект за несъстоятелност на физическите лица. Според социологически изследвания този закон се очаква и одобрява от над 70% от българските граждани.“ Това заяви от парламентарната трибуна народният представител от ПГ на лявото обединение Андрей Вълчев.

Той обясни, че производството по несъстоятелност трябва да бъде достъпно, особено за лица, изпаднали в трайни финансови затруднения поради обективни причини като безработица, здравословни проблеми, загуба в семейството или природни бедствия. „С този закон се дава втори шанс както на физически лица – потребители, така и на физически лица, извършващи стопанска дейност, без да са регистрирани като търговци. В основата му стои справедливото разпределяне на тежестта от свръхзадлъжнялостта между кредиторите и длъжника“, посочи той.

Андрей Вълчев подчерта, че в проекта се запазва несеквестируемостта на доходите и имуществото на длъжника, а предвидените кратки срокове и възможността за обжалване гарантират бързина и справедливост в производството. По думите му законът е изключително важен както за хората, изпаднали в т.нар. „дългово робство“, така и за кредиторите, на които дава шанс да получат част от вземанията си. Той подчерта, че законопроектът ще подпомогне и икономиката, като извади от сивия сектор хиляди работници, а също и социалната система и държавата, тъй като ще спре потока на икономически емигранти към „Терминал 2“.

Социалистът обясни, че законопроектът предвижда три основни механизма за решаване на проблемите със задлъжнялостта – обявяване на несъстоятелност с одобрение на погасителен план, обявяване на длъжника в несъстоятелност с ликвидация на имущество и обявяване на несъстоятелност при липса на доходи и имущество. Вълчев уточни, че опрощаването на остатъчните задължения е предвидено след изтичането на кратък период, през който длъжникът частично изплаща задълженията си или се осребрява неговото имущество. За длъжници, които не разполагат с имущество и нямат доходи, този период е едногодишен.

Той допълни, че опрощаването на задълженията ще става с отделен акт на съда след проверка за изпълнение на предвидените условия.

Андрей Вълчев припомни, че темата за личния фалит е поставена в Народното събрание още през 2019 г., когато Мая Манолова внесе първия законопроект по този въпрос.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ