Бюджетният излишък спада до 600 млн. лв. към август
/ брой: 202
Малко над 789 млн. лева е излишъкът в държавния бюджет към края на юли, отчетоха от Министерството на финансите.
Той се формира от излишък по националния бюджет в размер на 406,3 млн. лв. и излишък по европейските средства в размер на 383,1 млн. лева. С данните от август обаче се очаква свиване на излишъка до 601 млн. лева. Така продължава тенденцията към намаляването му. През май преизпълнението в хазната беше над 1 млрд. лева и оттогава постоянно се топи.
От финансовото министерство отчитат и добра събираемост на данъците и осигуровките. За първите седем месеца на годината в хазната от приходи и помощи са постъпили повече от 19 млрд. лева, което е близо 63% от планираните за годината.
В същото време са изхарчени повече от 18,2 млрд. лева, което е 55,5% от годишните разчети. Това означава, че на държавата й остават повече разходи, отколкото приходи до края на годината, според предварителните бюджетни разчети. Експертите от министерството прогнозират, че следващия месец харчовете ще достигнат близо 21 млрд. лева, а постъпленията - малко над 21,5 млрд. лева.
Към края на юли във фискалния резерв има 11,2 млрд. лв., в т.ч. 10,7 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 0,5 млрд. лв. вземания от фондовете на ЕС.