Частично затваряне до 21 декември
Взехме решение за удължаване на извънредната епидемична обстановка до 31 януяри. Въвеждаме временни противоепидемични мерки от 27 ноември до 21 декември. С тези думи започва извънредната пресконференция на зравния министър проф. Костадин Ангелов след заседанието на кабинета тази сутрин. С него бяха представители на НОЩ, социалният и икономическият министър.
Преустановяват се присъствените учебни занятия във всички образователни институции - училища, занимални, дейности по интереси и други, всички висши училища, всички езикови центрове и школи, всички детски градини и ясли, детски центрове и клубове.
Без конгреси, семинари и други обществени мероприятия и форуми. Спират се всички културни прояви, с изключение на театрите, които приемат зрители при физическа дистанция и маски.
Няма да се допуска огранизиране на тържества с повече от 15 души.
Без спортни мероприятия за лица над 18 години с изключение на международни спортни мероприятия, започнали вече.
Всички спортни състезания се провеждат без публика.
Затварят се фитнес центровете, заведенията за хранене и развлечения. Допускат се само доставки и вземане на храна за дома и офиса. Затварят се казина и игрални зали, затварят се молове и търговски центрове. С изключение на хранителни магазини, зоомагазини, аптеки, банки, пощи, куриерски услуги. Малките магазини ще продължат да работят.
Преустановяват се групови екскурзии и групови посещения на културни обекти и музеи в цялата страната.
Всички релиогизни институции и сгради остават отворени. Парковете и градините остават отворени. Няма вечерен час. Проф. Ангелов уточни, че мерките влизат в сила от петък вечер, което означава, че на 27 ноември децата ще са на училище и детска градина, търговските обекти ще са отворени.
Министърът уточни, че след 21 декември не всички мерки ще бъдат премахнати, това ще става постепенно. Целта ни е абсолютно човешка - да могат хората да посрещнат празниците по-спокойно, да могат лекарите да се приберат у дома, да прегърнат близък човек или децата си.
Ген. Венцеслав Мутафчийски благодари на правителството, че е приело това решение. Според него то е нужно и навременно, въпреки че е било трудно за политиците. Председателят на НОЩ цитира данни от повечето европейски държави, въвели карантинни мерки при достигане на големи нива заболеваемост. Изтъкна още, че не става дума за затваряне на хората по домовете и че никога това не се е случвало.
Целта е да се намали нивото на заболеваемостта. По наши анализи това може да настъпи най-рано към втората седмица от въвеждането на по-строгите мерки. Това е абсолютно необходимо, за да може здравната система да удържи на натиска, който става все по-непосилен. Имаме достатъчно болнични легла, но намалява броят на медицинските екипи, които да се грижат за болните. В момента имаме 2000 души медицински персонал, който е заразен и няма как да е на първа линия, каза още директорът на ВМА.
С тези мерки се претендира да се намали рискът от зараза на 50%, подчерта той и напомни, че не става въпрос за пълно затваряне на държавата, нито за забрана за излизане от домовете.
Човешкият живот е абсолютната ценност. Предполагам, че за всеки здравомислещ човек е така, независимо какви са другите щети. Ние като лекари не можем да изповядваме друга ценност. Трябва да се ограничат контактите. В това няма спор. Училища, молове, фитнеси, ресторанти - това са най-рисковите места за контакти между хората, затова затварянето им ще доведе до голям спад на рисковите контакти. Няма да ги изключи напълно, но това ще даде резултат. Той няма да бъде с магическа пръчка, може би ще дойде към края на втората седмица като нива на заболеваемост и към края на третата седмица като нива на смъртност. Така ще дадем възможност на нашите сънародници да посрещнат по-спокойно светлите коледни празници, подчерта Мутафчийски. Освен това ще дадем възможност повече здрави хора да посрещнат идването на ваксините, които вече са на прага, добави председателят на НОЩ.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев добави, че целта на мерките е освен да облекчат здравната система, да позволят на българите да посрещнат коледните празници в по-спокойна обстановка. Призова обаче дотогава контактите наистина да бъдат ограничени, особено в неформална среща, на маса, в семейни тържества.
Директорите на "Пирогов" и на "Александровска болница" бяха категорични, че мерките са наложителни и навременни. За да може медицинските лица, които са заразени и не могат да помагат на своите пациенти, да преболедуват, да се върнат на работа. Да се намали натискът върху системата и най-вече да се запазят все повече човешки животи.