Черна точка се белее в близката далечина
/ брой: 229
Черна точка се белее в близката далечина. Точно така - оксиморон. Това е съчетание на несъчетаеми, противоположни понятия. В случая става дума за пенсиите и развихрилите се тези дни отново несъчетаеми, противоположни мнения и сметки на управляващите, които синдикалисти, социолози и въобще експерти оспорват всеки ден със сериозни аргументи и факти. Управниците се готвят да подхвърлят няколко жалки левчета на пенсионерите и очакват овации за това. Как изпаднахме толкова, как позволяваме да ни баламосват, недоумяват възрастните българи, които виждат и чуват как в други страни преживяват икономическа криза - техните връстници там не изглеждат като изпаднали германци от Втората световна война.
С коментари в публичното пространство вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов бе категоричен, че "пенсиите са нещо, което трябва да бъде зона, забранена за политици". Синдикатите не приемат идеята на управляващите за диференцирано увеличение на пенсиите в зависимост от годината, в която са отпуснати, а настояват за преизчисление на всички пенсии по отмененото от ГЕРБ с цел икономии златно швейцарско правило.
Идат избори, управляващите се опитват да изобразят някакъв жест към пенсионерите, които са около 2,2 милиона. Само че това, което прави правителството в продължение на три години, де факто е гавра след красиви обещания - айде от март, айде от началото на другата година, айде от април ще увеличим пенсиите.
При всички случаи, да се повишават пенсиите само с инфлацията, означава, че парите за възрастните ще продължат да изостават спрямо средната заплата и ако досега съотношението е 40:100, то постепенно ще падне под тази праг, което е далеч от европейските изисквания за адекватни пенсии. Животът на пенсионерите ще продължи да се влошава, подчерта и бившият шеф на НОИ Йордан Христосков.
На този фон дефицитът в НОИ остава около 2 млрд. лева и засега няма никаква индикация, че няма да расте още. За да се компенсира той догодина и за да могат да се плащат пенсиите, допълнително ще бъдат натоварени бизнесът и гражданите с преки и непреки данъци. Но вместо да се вслуша в мнението на специалистите, които повече от него разбират тази "материя", социалният министър Тотю Младенов информира дълбокомислено, че не знае има ли държави в ЕС с по-ниски пенсии от нашите. Не съм правил проучване, призна той публично. Ами да е правил, нали това му е работата! Младенов само отново потвърди, че за социалните разходи у нас сметките се правят на коляно, в движение по някоя отсечка на магистралата, на сладка раздумка със сродни души от кръжеца "Борисов", според моментно настроение или след сънуван сън. Нещо, което обаче си проличава в действията на това правителство наяве. И в поредните обещания, че парите за възрастните ще дойдат от по-ефективна събираемост, по-добра заетост, по-високи доходи. Дали Тотю Младенов наистина си вярва?
Нито едно от трите споменати условия днес не е налице. И пенсионерите пак остават с поглед към онази черна точка, която се белее в близката далечина.