Четворката пак зове за мир
Външните министри на Германия, Франция, Русия и Украйна подкрепиха идеята за изтегляне на тежките оръжия от Донбас
/ брой: 83
На продължилите над 5 часа преговори в Берлин "нормандската четворка" призова страните в украинския конфликт за пълно прекратяване на огъня и изтегляне на всички тежки оръжия от зоната на бойните действия. "Изразяваме загриженост от последните случаи на сблъсъци през уикенда, включително използването на тежки оръжия в района на Широкине и летището на Донецк", се подчертава в изявлението след срещата на външните министри на Германия, Франция, Русия и Украйна. Те призоваха за изтеглянето на тежките оръжия с калибър под 100 мм, както и всички видове танкове.
Тристранната контактна група и специалната мониторингова мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) трябва да съгласуват графика за тази цел. "Изказваме силна подкрепа на усилията на мисията на ОССЕ за установяване на постоянно присъствие в районите, нуждаещи се от мониторинг на деескалация на ситуацията", се казва в изявлението. Министрите настояват и да се предостави постоянен достъп на наблюдателите на ОССЕ, което се предвижда от техния мандат и от споразуменията в Минск.
Първите дипломати на Германия, Франция, Русия и Украйна призовават и за създаването на работни подгрупи в Контактната група. Заместник външните министри ще продължат наблюдението за изпълнението на споразуменията от Минск, както и за бързото начало на работата на подгрупите.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер подчерта, че "нищо в Украйна не е лесно, това не е новост", предаде Ройтерс. "По време на преговорите отново станаха ясни различията в мненията на Киев и Москва", добави той.
Дискусиите в понеделник вечерта бяха "много дълги, много интензивни и отчасти много противоречиви", подчерта Щайнмайер, цитиран от Франс прес. По думите му страните нямат избор, освен спазването на споразуменията, постигнати в Минск през септември и февруари. "Всички знаем, че пред нас стои дълъг път, но ще направим всичко по силите си да продължим този процес", зарече се Щайнмайер. Според него работните подгрупи ще се занимават с проблемите на сигурността, процеса на произвеждане на избори в контролираните от сепаратистите райони, подновяването на размяната на военнопленници и подобряването на икономическото положение в Източна Украйна.
След преговорите руският външен министър Сергей Лавров заяви, че страните не са успели да постигнат споразумение по украинските искания за разполагане на миротворчески сили. "Успяхме да отстоим чистата форма на това, за което се споразумяха нашите държавни глави в Минск на 12 февруари", подчерта Лавров и допълни, че министрите са обърнали особено внимание на прекратяването на икономическата блокада на Донбас. Като неправилно и вредно той определи продължаващото неизплащане на пенсиите и социалните придобивки.
"Приеманите от украинския парламент закони за декомунизация и героизация на нацистите са пагубни за мирния процес", предупреди руският първи дипломат. "Постоянно ще привличаме вниманието на нашите западни партньори към този въпрос. Мисля, че те разбират колко е пагубна за мирния процес тази дейност на Върховната Рада", подчерта той.