05 Май 2024неделя20:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Членството на България в ЕС - нови възможности и отговорности

Писмо на президента на ПЕС и лидер на БСП Сергей Станишев до премиера Бойко Борисов

/ брой: 280

автор:Дума

visibility 602

Благодаря за Вашите поздравления по повод избирането ми за президент на Партията на европейските социалисти. Приемем единодушното доверие на 33 европейски социалдемократически и социалистически партии като огромно лично предизвикателство и оценка за изминатия от БСП път на промени и провеждане на съвременна европейска лява политика.
Избирането за президент на ПЕС ми носи голямо лично удовлетворение, защото повече от десет години последователно работя както за пълната интеграция на моята партия в европейското социалистическо семейство, така и за членството на България в Европейския съюз. Имах личното щастие да дам своя дял и за постигането на тези две големи цели.
Винаги съм вярвал, че прилагането на европейския модел за политическа система, изграден от демократични партии в ляво, дясно и центъра, пълноценно интегрирани в най-големите политически семейства в ЕС, е едно от условията, за да може България ефективно да отстоява своите национални приоритети и интереси в голямото европейско семейство.
Нашите вътрешни политически разногласия и противопоставяния по мое убеждение не следва да са пречка за търсене на диалог и съгласие по националните задачи в Европейския съюз. И занапред, като лидер на ПЕС, ще продължа да ги отстоявам пред моето политическо семейство и неговите представители в европейските институции на всички нива.
Както Ви е добре известно, Партията на европейските социалисти и нейната група в Европарламента, последователно и недвусмислено подкрепи навремето пълноправното членство на България в ЕС. И в този мандат на най-представителната европейска институция Групата на социалистите и демократите нееднократно застана на страната на българския интерес - за равноправното ни членство в Шенген и против въвеждането на допълнителни изисквания, за отпускане на значителни допълнителни средства за компенсации за предсрочното закриване на блоковете на АЕЦ "Козлодуй".
Това поведение на социалистите се основава на дълбокото разбиране, че европейският проект се основава не само на икономически и политически интереси, но най-вече върху общи ценности - свобода, справедливост, солидарност, върховенство на закона.
Когато поради вътрешнополитически или други конюнктурни причини се прилага двоен стандарт към нашата страна, не се съмнявам, че и занапред България може да разчита на принципното поведение на ПЕС. Това, впрочем, не означава, че европейските социалисти биха подминали с мълчание всеки случай, когато основополагащи принципи на ЕС се нарушават у нас от страна на властите.
Уважаеми г-н Министър-председател,
смятам за важна съставна част от моята работа като президент на ПЕС разгръщането на обществена дискусия по всички актуални европейски теми в България. Виждам, че на петата година от нашето членство в ЕС подобни обсъждания в институциите и обществото ни се провеждат набързо, често в сянка и без публично отразяване. А всяко решение на Европейския съвет, Европейския парламент или ЕК имат пряко и дългосрочно влияние върху живота на всеки българин.
Обръщам се към Вас с призива, като ръководител на правителството и лидер на управляващата партия, да поемете инициативата за прозрачно и задълбочено обсъждане на ключовите за европейското бъдеще на страната теми с опозицията, синдикатите, работодателите и гражданското общество.
1. Днес в центъра на европейската дискусия е финансовата и икономическата криза, в това число мерките за стабилността на еврото. На 9 декември в Европейския съвет предстоят да се обсъдят важни, но и противоречиви инициативи, в това число за промяна на Договора за ЕС. Международните пазари днес очакват бърза и ефективна реакция от ЕС. Вярвам, че от Вашата позиция на министър-председател ще оцените точно подводните камъни, свързани със започване на сложна, рискова, продължителна и с несигурен край процедура по промени в Договора.
Вече повече от две години сме свидетели на отлагани във времето, на малки порции и половинчати решения, които не успяват да възвърнат доверието в еврото и в политическата воля на лидерите на ЕС. Обръщане на негативната тенденция е възможно, ако се действа чрез решителен пакет от мерки - издаване на еврооблигации, по-активна роля на Европейската централна банка, създаване на Европейска рейтингова агенция, въвеждане и прилагане на данък върху финансовите операции, който да ограничи спекулациите със суверенен дълг и да осигури значителен финансов ресурс за Европа.
Позицията на моето политическо семейство е, че без координирани политики за инвестиции, икономически растеж, създаване на работни места и социална закрила, мерките за овладяване на бюджетните дефицити и дълговите проблеми ще имат само краткотраен ефект.
България също така няма никакъв интерес от създаването на по-тесни механизми в рамките на еврозоната. Това ще ни превърне във второ качество членове. Поради това смятам, че трябва да се противопоставим решително на отнемането на функции от Европейския съвет. Нямам съмнение, че като министър-председател на България отлично осъзнавате, че разделянето на Европа на скорости, кръгове и прочее не отговаря на нашите национални интереси.
2. През следващата година в целия ЕС предстои обсъждане на следващата финансова рамка на Съюза за периода 2014-2020 г. В условия на криза и рязко намаляване на външните инвестиции европейските фондове са ключов финансов ресурс за модернизация на държавата ни и повишаване стандарта на живот на гражданите. През последните две години ние твърдо удържаме предпоследното място по усвояване на средствата от еврофондовете. Поради това смятам за крайно необходимо да се проведе национална дискусия по позицията на България в преговорите по европейската рамка.
Тя би следвало да доведе до формулиране на единна национална позиция относно:
    * Нашето национално виждане по приоритетните политики, които да бъдат заложени в общия бюджет на ЕС.
    * Националните водещи политики, които да бъдат финансирани ударно за икономическо и социално сближаване на България с останалите страни на ЕС.
    * Причините за бавното усвояване на европейските пари, при реален риск да не сме в състояние да усвоим по-голямата част от полагащите ни се европейски средства и мерки за преодоляването на това състояние.
    * Структуриране на стратегическата ни рамка и инструментите за постигането им.
Широка дискусия и национална позиция, с която правителството да участва в преговорите, сериозно би подсилила политически позициите на българската страна.
3. Членството на България в Европейския съюз създаде нови възможности и отговорности за регионалната роля на страната ни. Чрез активната ни роля можем да бъдем не само потребител на европейска сигурност, но и да се утвърдим като държава със свой принос. Бих искал да Ви припомня, че през 2007-2009 г. България бе инициатор за такива инициативи като "Черноморска синергия" и активизирането на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Смятам, че България е заинтересована в очертаването на ясна европейска перспектива за членство за страните от Западните Балкани. Необходима ни е и по-ясна позиция за преговорния процес с Република Турция. Бих искал да обърна внимание, че стремежът на всички тези държави към европейско членство е и възможност да поставим редица открити въпроси в европейски контекст и да ги отстоим по-успешно.
Изразявам моята готовност и като председател на БСП, и като президент на Партията на европейските социалисти конструктивно да участвам в сериозна обществена дискусия по целия този кръг стратегически въпроси.

* Заглавието е на редакцията

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ