
СНИМКА: БТА
Чудотворната икона на Света Богородица "Достойно есть" пристигна в Поморие
Иконата ще остане до 11 юни в църквата „Свето Рождество Богородично“
Чудотворната икона на Света Богородица "Достойно есть" е в Поморие. Тя е изложена за поклонение в манастира "Свети Георги Победоносец" до 16:00 часа днес, когато ще бъде пренесена в центъра на града.
Иконата напуска пределите на столичния храм "Св. Александър Невски" с разрешение на Светия Синод и благословията на Негово Светейшество Български патриарх Неофит. Повод за това е откриването на Международния фестивал на православната музика в Поморие, носещ името на светинята. Фестивалът ще бъде официално открит на 7 юни от 17:00 часа. Началото му ще бъде дадено с литийно шествие, което ще тръгне от началото на главната пешеходна улица до входа на храм "Свето Рождество Богородично", където ще бъде отслужен водосвет.
Чудотворната икона на Света Богородица „Достойно есть” е дар на Българската православна църква от монашеството в Света гора, Гърция.
БТА припомня, че за първи път чудодейният образ на Божията майка пристига в морския град през 2013 г., по инициатива на кмета Иван Алексиев. От тогава до днес посрещането на иконата се е превърнало в неизменна част от фестивала.
След откриването на фестивала иконата ще бъде пренесена в църквата "Свето Рождество Богородично". Тя ще остане там до 11 юни.
Иконата „Света Богородица – Достойно есть“ е осветена в Света гора и е точно копие на оригинала. Атонско предание от X вeк разказва, че на 11 юни 982 г. благочестив отшелник се молел пред образа на Богородица. На вратата потропал пътник. Отшелникът отворил и го поканил вътре. Двамата започнали да се молят, но когато трябвало да възпеят Божията майка, пътникът казал на отшелника, че занапред тя ще бъде възпявана винаги с „Достойно есть”.
За да увековечи чудните слова, гостът ги написал с пръст върху мраморна плоча, а тя поддавала под пръстите му сякаш била от восък. От 11 юни 982 г. до ден днешен тези слова не са променяни:
„Достойно е, наистина, да Те облажаваме, Богородице,
винаги блажена и пренепорочна и Майка на нашия Бог.
По-чтима от херувимите
и несравнено по-славна от серафимите,
нетленно родила Бог Слово,
същинска Богородица, Те величаем“
Пътникът, който оставил словата, бил самият Св. архангел Гавраил, изпратен да ги предаде на християните.
БТА