24 Април 2024сряда19:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чумата виновна за гибелта на Византия

/ брой: 3

автор:Дума

visibility 1502

Страшна чумна епидемия, пренесена през V век от Китай по Великия път на коприната, е подкопала могъществото на Византийската империя. До този извод е стигнала френско-германска група учени от парижкия институт "Луи Пастьор" и университета "Гутенберг" в Майнц.
Изучавайки останките на жертвите на чумната епидемия в различни части на Европа, те са установили, че двете най-големи епидемии са били причинени от бактерията Yersinia pestis. Тя има особена форма, която днес не се среща в света, но произхожда от Китай. "Успяхме да установим историческото движение на тази страшна болест, която два пъти е идвала в Европа от Изток - през VI и ХIV век", заяви професор Айхман. Учените са доказали, че бактерията се е появила в Китай и по Великия път на коприната е попаднала в Европа. Първите сведения за страховитата чумна епидемия, достигнали до нас благодарение на перото на византийския историк Прокопий, са от 541 г. в района на съвременния египетски град Суец. Влязлата в историята като Юстинянова чума, тя е продължила около 200 години и е отнела живота на 150 милиона души. Именно тя положила началото на упадъка на Византийската империя: измирало населението на цели регион, били нарушени търговските връзки и производството. Рязкото съкращаване на населението оказало влияние и върху числеността и дееспособността на византийската армия. В резултат основите на Византийската империя, която просъществувала още около седем века, били подкопани безвъзвратно. Повторно бактерията Yersinia pestis се завърнала в Европа след около 600 години. Тази чумна епидемия е кръстена от съвременниците Черната смърт. От нея измира около една трета от населението на континента.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ