13 Юли 2025неделя08:18 ч.

АгроДУМА

Чужденци от ЕС ще могат да купуват българска земя

Млади фермери ще взимат без търг ниви от Държавния поземлен фонд

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 8659

Граждани и фирми от страни членки на Европейския съюз ще могат да купуват земеделски земи в България. Това предвижда проектозаконът за собствеността, поземлените отношения и опазването на земеделските земи, публикуван за обществено обсъждане до 16 януари т.г.  Право на собственост върху земя в България ще имат чужденци и юридически лица от държавите по Споразумението за Европейското икономическо пространство като Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, предвижда проектозаконът.

Земя не могат да придобиват дружества, чиито съдружници или акционери са пряко или косвено офшорни фирми, е записано в преходните и заключителните разпоредби на проектозакона. Чуждите граждани и фирми ще имат право на ползване на земеделски земи или други ограничени вещни права върху земеделски земи при условия и по ред, определени със закон, предвиждат новите текстове.

Досега в българското законодателство имаше сериозно ограничение - чужденец, който иска да купи българска земя, трябваше да е пребивавал в България най-малко 5 години. Това изискване за "уседналост" бе законово уредено през 2014 г., когато изтече мораториумът за придобиване на земя от чужденци.

Още в края на 2013 г. обаче Европейската комисия предупреди, че ако не се разреши придобиването на собственост на чужди граждани, ще започне наказателна процедура срещу България за неспазване Договора за функционирането на ЕС. Той забранява ограниченията в движението на капитали между държавите членки.

През 2016 г. ЕК даде ултиматум на страната ни да премахне изискването за "уседналост" и да престане да третира по различен начин гражданите на ЕС, като ги дели на местни и чужденци. Подобни ограничения за покупка на земеделска земя от чужденци въведоха и страни като Унгария, Латвия, Литва и Словакия, които също бяха заплашени с наказателни процедури от ЕК.

С промяната на нашето законодателство отпада забраната чужденци да купуват българска земя. Ограниченията остават в сила за граждани и фирми от страни извън Евросъюза, каквито са например Турция, Македония, Русия, Украйна и др. Земя не могат да придобиват дружества, чиито съдружници или акционери са чужденци или фирми извън страните от ЕС.

Земи от Държавния поземлен фонд ще се дават без търг по пазарни цени на млади фермери на възраст до 40 години, предвиждат други текстове в проектозакона. Идеята е те да ги ползват само за един вид земеделски култури и то с определена площ - до 10 декара за създаване и отглеждане на зеленчукови култури, до 20 декара за създаване и отглеждане на трайни насаждения и до 50 декара за отглеждане на едногодишни полски култури. Срокът за отдаване под наем или аренда за създаване на зеленчукови култури и за отглеждане на едногодишни полски култури е до 10 стопански години, а за създаване и отглеждане на трайни насаждения - до 30 стопански години.

Целта на облекчението е да се стимулират младите земеделски стопани да създават нови стопанства или да разширяват съществуващи. Промяната на възрастовата структура на заетите в земеделието лица е сред приоритетите на новата Обща селскостопанска политика на ЕС.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ