Д-р Мими Виткова: Болниците няма да издържат, ако няма плавен ход на епидемията
Ако не беше този плавен ход на епидемията, здравната система нямаше да може да удържи. Това каза д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването, в предаването "Нашият ден" по програма "Христо Ботев" на БНР.
Д-р Виткова отдаде дължимото на своите колеги от Националния оперативен щаб и на всички включили се експерти и подчерта: "Ако успеем да удържим този тренд на епидемията, здравната система ще се справи донякъде. Ако не успеем и влезем в някакви пикови ситуации, нещата не са добре. Виждате, че дори при този плавен ход има цели райони в много тежко състояние, бих казала, че ги пази някой отгоре, вместо ние. Закриват се болници, няма легла, респираторни апарати, анестезиолози. Има тежка диспропорция в ресурсите на здравната система. Това, че в София, в Пловдив и във Варна имаме болница до болница, не решава проблемите на цялата система."
Належащият извод след тази епидемия е как да променим здравната си система, за да отговори на подобни предизвикателства, категорична бе д-р Виткова.
Не може държавата вече 25 години да е абдикирала от здравната система и всичко да решава пазарът. Виждаме, че най-пазарните системи в света, и то в богати страни, се справят най-зле с това предизвикателство. И обратното - там, където са авторитарните режими, здравните системи се справят далеч по-добре. Без да уронваме нивото на демокрацията у нас, би трябвало да направим здравната си система полезна за всички български граждани, а не само за определени региони на страната, подчерта бившият здравен министър.
Проблемът не е в собствеността, а в начина на функциониране и на финансиране на структурата, каза още тя. Защото у нас не само болниците са търговски дружества, всеки лекар – и личните дори са еднолични търговци. Този търговски статут не може да е бъдещето развитие на здравеопазването. Здравеопазването не е пазар и това ще го потвърди всеки икономист, допълни д-р Виткова.
Тя предупреди, че има риск от рязко покачване на хоспитализацииите за планови дейности след кризата, за да се наваксат загубите, които търговските дружества търпят в тези месеци. Надявам се на адекватен контрол. Не бива да се допуска ескалация на хоспитализацията. Това би изправило здравната система пред изпитания, обясни д-р Мими Виткова.
Системата преживява доста трудности по отношение и организацията, и на професионалното отношение към проблемите.
Европа като цяло закъсня в организирането на мерките и е добре, че България не дочака докрай мудността на Европа да ни повлияе, но ако бяха предприети мерки в спокойна обстановка, може би щяхме да се чувстваме по-спокойни, каза още експертът.
Тя коментира и проблемите на лекарите от Спешна помощ. Работата на спешните медици е много голям проблем. Светът, заедно с богата Америка, е ужасно неподготвен за тази ситуация. И нашата държава не успя да е подготвена за хората от първа линия, смята бившият министър. Тя смята, че исканията на спешните медици са справедливи. Доста трудно ще се определи и това допълнително възнаграждение. Трябва да престанем да мислим, че някой ще решава вместо нас. Прословутата европейска солидарност я няма никаква, завърши тя.