11 Юли 2025петък23:03 ч.

Да не разклащаме лодката

/ брой: 64

автор:Ева Костова

visibility 1413

Стагнацията на доходите и социалните плащания е практика вече трета година. Амбициите на правителството за повишаване доходите на българските граждани, заложени като първи приоритет в неговата програма, си останаха на хартия, а в същото време инфлационни и кризисни проявления с неочаквани измерения сериозно и последователно ерозират реалната стойност на доходите на населението. Това констатираха за пореден път вчера от КНСБ. И предложиха конкретни мерки, свързани с препоръчителен индекс за нарастване на работните заплати в реалния сектор през 2011 г. и компенсиране на заплатите в бюджетните сектори със средногодишната инфлация за 2009 и 2010 г. За пореден път те поискаха и увеличение на минималната работна заплата така, че нетният й размер да покрие поне официалната линия на бедност (211 лв.). Настояха и за връзване на социалната пенсия към този праг, увеличение на детските и др.
В България има възможност да се удовлетворят исканията на синдикатите, защото, меко казано, е малко странно сега разпределението на благата. Както показва практиката в много други европейски страни, парите ще дойдат оттам. Ще дойдат и от много други източници - стига да се потърсят, те ще се намерят. Съвсем не под сурдинка същите тези синдикати предлагат по-високи данъци за по-богатите, защото плоският данък сега облагодетелства хората с по-високи доходи. И не само плоският данък. Но съвсем не става дума за това да се вземе от тях, за да се даде на по-бедните, има много "по-изящни" начини за преразпределение. Вярно, някои ще са недоволни. Но нима общият просперитет не го заслужава - нали моторът се движи от "масата" българи, които докарват БВП, "въртят" търговията и оживяват пазара. Веригата увеличени доходи - производство - потребление - възпроизводство и пак потребление - производство, не е наше откритие, а инвестирането в нея си заслужава.
В условията на криза от първостепенно значение е стабилизирането на пазара на труда и запазването на работните места. Увеличението на МРЗ ще повлече след себе си и останалите възнаграждения, което ще има сериозно негативно влияние върху конкурентоспособността на фирмите - особено на тези, които работят за вътрешния пазар. Изходът за тях е единствено в намалението на работните места. Това бе мнението на бизнеса в лицето на БСК - също от вчера, след обявените мерки от страна на КНСБ.
Грешка! Господа бизнесмените наистина държат работните места. Тези работни места наистина са важни, но колко бизнесмени с ръка на сърцето ще отчетат инвестиране в тях, в условията на труд, в увеличение на заплати? Иначе облекчения за тях има от страна на държавата и при осигуровките, и при данъците. Облекчения, правени през годините в името на споменатите по-горе добри намерения и обещания.
Днес се очаква дискусията по въпроса за увеличение на трудовите възнаграждения да стартира на заседание на тристранката. Споровете ще бъдат ожесточени, сигурни сме, между социалните партньори. Но нали всички сме в една лодка - нека не я разклащаме...

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ