13 Юли 2025неделя19:18 ч.

Да оставиш себе си сред другите

/ брой: 33

автор:Велин Георгиев

visibility 2055

Много отдавна съм установил, че предпочитам книги, в които срещам действителни хора - творци на духовни ценности и на блага. В такива четива откривам характери и примери, които са намерили своето място в този живот, и се вглеждам в концентричните кръгове на действията им. Повечето от книгите, които представям всеки божи понеделник във Файтона, ми доставят точно такова удоволствие. И се упреквам, когато не съм успял да представя в Салона подобна стойностна книга, каквато е например "В епицентъра на паметта" на Чавдар Добрев. Каква панорама на нашето време, колко познати сенки преминават през страниците на този мемоарен документ на професора публицист и мислител. Такива книги наричам темелни, защото им знам цената. Та търся напред във времето деня, в който Чавдар Добрев ще произнесе своя монолог отново от капрата, а и аз има какво да кажа за този невероятен творец, чийто съвременник съм. Няма никаква закачка в твърдението ми съвременник. Това се отнася и за моята съгражданка Красимира Кацарска от Благоевград с нейните есета в двата тома "Спирала" и "Светлосенки", които ми приличат на душевен гейзер, който не спира да ме удивлява. Близо е нейното гостуване на Файтона.
Но най-близо е Никола Гаговски с неговите избрани разкази и преживелици. "Пътуване към изгрева" е една равносметка - по-хубава не може да бъде. Освен избраните разкази, аз се вглеждам с възхита в автообраза му на граничен журналист. И когато се загубва една нощ в Родопите, съзира в далечината светещо прозорче, доближава го, чука, търси помощ. Появява се стар човек и като разбира, че неканеният гост има нужда от помощ, облича се и го повежда към заставата по виеща се над пропасти пътека. Старецът се задъхва в тъмното, спира под вековен дъб да почине и му разказва за срещата си на това място с мечка стръвница. И когато пристигат на заставата, старецът е наобиколен от граничарите, а дежурният офицер пита журналиста как е успял слепият човек да го доведе през нощта. Той застава пред стареца изненадан и установява, че "очите му, две замразени сини стъкълца, гледаха, без да ме виждат". И отбелязва: "По сбръчканото му лице белегът, спомен от мечката стръвница при стария дъб, трептеше на изгряващото слънце." За да запамети завинаги това неповторимо пътуване към изгрева. За да премина и аз с него в книгата му. А нататък да стана свидетел на цяла галерия от познати и непознати образи, с които Никола Гаговски е общувал дълго и сътворил богатата си биография. А те - приятелите му, са Богдан Глогински, Кольо Георгиев, Иван Аржентински, Елена Вапцарова, Веселин Ханчев, Веселин Андреев, Анастас Стоянов, Йордан Радичков, Пеньо Пенев, легендарният летец Алексей Мересиев, приятелство го свързва с оперната звезда Петър Райчев, с писателя Константин Паустовски и много други. Затова имам вкус към такива книги.
Затова на 8 февруари във Файтона Никола Гаговски беше заедно със своята спътница Ваня, за да отбележат дългогодишния си щастлив семеен живот и да поговорим за неговото вълнуващо "Пътуване към изгрева".

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6120

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4148

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4806

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5688

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4181

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4212

/ брой: 126

Тупик

visibility 5775

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5061

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5960

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5890

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ