02 Юни 2024неделя07:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да раждаш или не? Това е въпросът!

/ брой: 289

автор:Альона Нейкова

visibility 686

Демографската тема е била препъникамък в много държави. В Китай още през 70-те години на миналия век са принудени да въведат политиката "Едно семейство - едно дете". Тогавашното правителство на милиардната страна го прави, защото разбира, че ресурсите, с които разполага държавата, не биха могли да задоволят огромното й население. Подобни демографски рестрикции, насочени към намаляването на раждаемостта, се наблюдават още в Индия, Индонезия, Пакистан, Бангладеш и т.н. Тоест в развиващи се страни.
В повечето европейски държави обаче в областта на раждаемостта от десетки години се забелязва спад (дори криза) и затова правителствата са принудени да провеждат политика, целяща да увеличи населението. Една от основните икономически мерки в тази област е финансовото стимулиране. От него в България най-вече се възползват жените от ромски произход, при които според най-новото проучване на Института за изследване на населението и човека при БАН раждаемостта продължава да е по-висока от тази на българките.
Платените отпуски и различни помощи и надбавки, наричани от народа "детски", обаче невинаги постигат целта на занятието. Кого например, освен нискообразованите и безработните, биха стимулирали незначителните суми, каквито се изплащат в България? За раждане на първо дете у нас държавата отпуска еднократна помощ от 250 лв., сумата "набъбва" до 600 лв. за второ и по 200 лв. се плаща за всяко следващо. Да не говорим за месечните детски добавки в размер на 35 лв., които покриват едва около половината от таксата за детска градина (в София) и на всичкото отгоре не всички майки в България могат да се възползват от "помощта". Някои пък просто не искат да си губят времето и да преодоляват куп бюрократични спънки, за да взимат мизерните суми. Да не говорим за записването на малчуганите в детските градини, което като че ли изведнъж се превърна в друг основен проблем (след финансовия) на хора, рискували да станат родители в България. Затова напоследък сме се нагледали и на митингите на майки с колички...
Основната мисия на жената е да роди дете, ще кажат повечето. За да има държавата бъдеще. За да не загине нацията. Но уморените от мизерията и безизходицата жени все по-често поглеждат към Запада, където се е превърнало в мода да живееш за себе си. Без да раждаш деца. Ако перифразираме думите на Сталин, ще се окаже, че проспериращите нации като че ли най-бързо са разбрали: "Няма деца - няма проблеми".
Чуждицата "чайлдфри", която в превод звучи като "свободни от деца", все по-често ще се чува и у нас. Жените отказват да раждат. И тези под 30, и такива, които са наблягали на кариерата докъм 40-те. А онези, които все пак го направят - природата понякога е по-силна от всички (не)разумни доводи, не щат и дума да чуят за второ, камо ли за трето. И изтъкват най-различни причини за това си решение: липсата на жилище, недостигът на пари, безработицата, нежеланието да обричат децата си на мизерия и ниско образование, както и несигурността (неверието) в утрешния ден. Защото раждането на дете е преди всичко отговорност, която не всеки осъзнава. Публична тайна е от какви групи са жените, които раждат трето, пето, седмо чедо... Често и заради "детските" от социалните служби...
Има и такива, които не искат да стават родители заради кариерата. Мислейки само за себе си, те спират да си задават по-екзистенциалния и от Хамлетовия въпрос - "Да раждаш или не?" И съзнателно си живеят живота днес, абстрахирайки се от "бъдещето на планетата".

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ