Да се разделят властта и парите
Започна децентрализацията на пълномощията
/ брой: 176
Виталий Петров
Състоя се първото съвместно заседание на двете работни група на правителството по децентрализацията на властта. По този начин задачата, поставена от президента Дмитрий Медведев, започна да се претворява в живота.
Ще припомним, че идеята за децентрализация на властовите пълномощия, преди всичко в полза на местното ниво, държавният глава за пръв път изказа в средата на юни на Петербургския икономически форум. Още тогава той обеща да бъде създадена специална работна група, която да се заеме с решаването на тези въпроси, в това число коригирането на националната данъчна система и принципите на междубюджетните отношения.
Медведев създаде не една, а направо две работни групи по преразпределяне на властовите пълномощия. В задълженията на първата бе включена юридическата тематика, а на втората бяха възложени финансовите и данъчните въпроси, а също така регулирането на междубюджетните отношения. Групите бяха оглавени от вицепремиерите Дмитрий Козак и Александър Хлопонин. В съставите им в равни пропорции бяха включени представители на федералната власт, на регионите и кметствата. Работните групи ще се събират приблизително веднъж месечно.
Откривайки първото заседание с риторичния въпрос "Пак ще разделяте властта и парите?", Дмитрий Козак поръча на присъстващите членове на групите да подготвят съответните предложения по разграничаване на пълномощията, за да се започне "съдържателна работа".
"Задачата е да се създаде такава система на управление, която да бъде максимално ефективна, да оказва реално въздействие върху социално-икономическото развитие на териториите, за да може всяко ниво на публичната власт да носи и политическа, и административна отговорност за резултатите от работата по развитието на територията", призова Козак. Наложи му се да признае, че въпреки всичките усилия, предприемани по-рано, в Русия действа не съвсем резултатна система за разграничаване на пълномощията.
Според вицепремиера натоварването на чиновниците например в териториалните органи на властта в регионите се разпределя неравномерно и понякога е прекалено голяма, заради което страда ефективността на управлението. "Основната задача е да определим с какво тези органи се занимават, на кого се отчитат и за какво отговарят", заяви Козак.
"Става въпрос не за разделяне на парите и властта, а за повишаване на отговорността и ефективността", подчерта Козак.
Разпределянето на пълномощията между различните нива на властта ще се съпровождат със съкращаване на броя на чиновниците. Задачата за поетапно намаляване на броя на държавните служители с 15-20 процента в продължение на три години не е отменена, подчерта вицепремиерът.
Вицепремиерът се надява, че работните групи ще се съобразят с дадения от президента срок и към края на годината ще подготвят конкретен план за действия.