02 Юни 2024неделя12:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Данъчната реформа не може да се отлага повече

Каква България искаме? С див полуфеодален балкански капитализъм или член на цивилизован Европейски съюз

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 564

Проф. Иван АНГЕЛОВ,
Член-кор. на БАН

От 13 години у нас се говори за привеждане на данъчната ни политика в съответствие с тази на ЕС. Защото сегашната няма нищо общо с тази на съюза. Реформата ще се изрази в европеизация на нашата данъчна политика чрез:

- Преместване на основното данъчно бреме от бедните и средните слоеве, както е сега у нас, към заможните и богатите, както е в ЕС, без да се изравнява веднага с тях. От това ще бъдат облекчени 80-85% от данъкоплатците, ще се натоварят допълнително, но умерено, 10-12% и малко по-силно, но поносимо, около 5%;

- Повишаване дела на преките данъци (върху доходите на физическите лица и върху печалбата) и намаляване дела на косвените данъци (ДДС и акцизи) в общите бюджетни приходи; 

- Въвеждане на необлагаем минимум на доходите и на печалбата. Ние сме единствената страна в ЕС без такъв минимум. От това трябва да се срамуваме като европейска държава, защото облагаме с данък и най-бедните слоеве, които едва оцеляват;

- Прилагане на семейно облагане с данък върху доходите на физическите лица, който стимулира раждаемостта и оставя повече средства на домакинствата;

- Запазване на 20% основен ДДС, съчетан с диференцирани ставки за ограничен кръг стоки. Засега 25 страни членки в ЕС използват диференцирани ставки. Изключение правят само Дания и България;

Архитектите на т.нар. плоски ниски данъци обещаваха през 2005-2007 г., че с тях ще се постигне по-голямо изсветляване на стопанската дейност, повишаване събираемостта на данъците, увеличаване на инвестициите, привличане на повече чуждестранни инвестиции, по-висока конкурентоспособност, по-високо благоденствие, по-голяма справедливост и т.н. Нито едно от тези обещания не беше изпълнено. 

Те излъгаха българския народ

Крупният бизнес, някои министри и придворни икономисти твърдят, че тази данъчна система работи добре и не трябва да се пипа. Това не е вярно! Ако работеше добре, щяха да я използват и в най-развитите страни. А те се отказаха от нея преди 60-70 години. Нито една развита пазарна икономика по света не я използва. Случайно ли е това? Престанете да лъжете неосведомените хора!

Благодарение и на тази реакционна доходна и данъчна политика всички наши икономически, социални и други програми през последните 30 години са хронично недофинансирани. У нас все още не умират хора от глад по улиците, както е в Африка, Южна Азия, Централна и Южна Америка. Но всяка година умират преждевременно хиляди хора от трайно недохранване, имаме най-високата смъртност, най-ниската раждаемост, най-кратката продължителност на живота, най-голямата емиграция на високо и средно квалифицирани кадри, най-голяма заболяемост от нелечими и трудно лечими болести, европейски рекордьори сме по тютюнопушене сред децата, в т.ч. и сред момичетата, ускорено се плъзгаме към демографска катастрофа, прочути сме с най-масова престъпност и корупция.

Може ли някой да ми предложи по-убедително доказателство от това за негодността на ниските "плоски" данъци без необлагаем минимум, щом всички по света ги отхвърлят? Всички модерни държави, които са ги опитали в миналото, са ги захвърлили. Затова наричам тази данъчна система най-реакционната в Европа.

Предлагам от 1 януари 2021 г. 

да се започне със следните промени:

А) "Плоският" данък върху доходите на физическите лица сега осигурява на бюджета около 4 млрд. лв. Препоръчвам той да се промени в умерено прогресивен с необлагаем минимум от 1000 лв. Месечният доход от 1001 до 3000 лв. да се облага както досега - с 10%; от 3001 до 5000 лв. - с 15% само за този доходен етаж; от 5001 до 7000 лв. - с 20% - само за този доходен етаж; над 7001 лв. - с 25% - само за дохода над 7000 лв. Възможни са и други варианти. Важното е данъкът да расте умерено и да е постепенно прогресивен. Максималните ставки в ЕС сега са 55-58%, а средният - около 40-45%. Средното равнище, което препоръчвам за България, е 13-15%.

Б) Семейно облагане на дохода на физическите лица. Доходът на всеки член на домакинството сега се облага поотделно. Предлагам общият месечен доход на домакинството да се дели на членовете му и да се облага само средният доход на член на домакинството. База за облагане ще стане домакинството, а не членовете му поотделно, както е сега. Възможни са и други варианти. Ако полученият среден доход на член от домакинството е до 1000 лв. включително, то не плаща данък. Ако е по-висок, ще плаща по скалата на данъка върху доходите. Така за семейството остават повече пари, с които то ще разполага.

В) "Плоският" данък върху печалбата сега осигурява на бюджета около 2,5 млрд. лв. Препоръчвам и той да се превърне в умерено прогресивен. Ще се оставя необлагаем минимум за семейните и другите малки фирми, какъвто сега няма. За средните по размер печалби препоръчвам да се прилага, както и досега, 10% данък. За още по-големите - 15%, за най-големите - 20% за съответния данъчен етаж. Конкретните данъчни етажи ще се утвърждават от НС. Максималните данъчни ставки върху печалбата в ЕС сега са около 33-35%, а средните - 28-30%. Нашата максимална данъчна ставка ще остане по-ниска от европейската.

Препоръчвам реинвестираната печалба на фирмите да не се облага с данък през следващите 10 г., което сега не се допуска. За доставяните производствени машини и съоръжения през тази и следващите 10 г. да се разрешава на фирмите да прилагат ускорена амортизация. То ще е важно облекчение за тях, тъй като увеличава производствените им разходи с по-големи амортизационни отчисления и намалява облагаемата печалба. Това ще ги стимулира да инвестират повече и да обновяват по-бързо производствения си капитал.

Г) ДДС осигурява над 10,5 млрд. лв. (близо 50% от общите данъчни приходи на бюджета). При запазване на основната ставка от 20% да се прилага и диференциран ДДС с по-ниски (до 5-7%) за лекарствата, за детските стоки и учебните помагала, за ограничен кръг насъщни хранителни стоки, потребявани от най-бедните. Да се въведе и по-висок данък (до 30%) за луксозните стоки. Това ще облекчи отглеждането на децата и живота на възрастните, които са големи потребители на лекарства. То ще натовари малко повече най-богатите, които си внасят екстравагантни лимузини, яхти, самолети, специални напитки и плодове от екзотични страни и други подобни.

В съживената напоследък дискусия по този въпрос нашите либерални икономисти и сега са против диференцираните ставки. Вместо това те предлагат да се намали стандартната ставка на ДДС, примерно на 18%, защото "това било най-разумно". 

Нима е допустимо да се плаща еднакъв 20 или 18-процентен ДДС при покупка на животоспасяващо онкологично лекарство или учебник по български език и екстравагантна лимузина или яхта! Затруднява се покупката на лекарството и се улеснява покупката на яхтата. Каква услуга се прави на олигарха за сметка на онкоболните и децата! Затова сегашната данъчна система така допада на нашите олигарси. Нима министърът на финансите и привържениците на единната ставка не съзнават каква глупост ни натрапват! 

Да проверим как ще работят моите предложения

В тричленно семейство с едно дете и един работещ с 2000 лв. месечна заплата по сегашните правила се плаща 200 лв. месечен данък върху дохода. По предлаганите от мен правила няма да се плаща нищо, защото разделеният на трима месечен доход е 667 лв., т.е. по-нисък от необлагаемия минимум от 1000 лв. 

Ако месечният доход на семейството е 4500 лв., или по 1500 лв. на член от домакинството, по сегашните правила се плаща 450 лв. данък върху дохода. По моето предложение щe се плаща 50 лв., защото доходът на член от домакинството превишава необлагаемия минимум с 500 лв. и следва да плаща 10% данък. 

Месечният доход на масовото българско семейство е не повече от 3000 лв. и то няма да плаща данък върху дохода. 

Ако доходът на семейството е 9000 лв., по сегашните правила се плаща месечен данък 900 лв. Ако се приеме моето предложение, при доход на член от домакинството 3000 лв. (9000 делено на три), или с 2000 лв. над необлагаемия минимум, ще се плаща само 200 лв. и в най-лошия случай - 400 лв. Нетният разполагаем месечен доход ще се увеличи с 500-700 лв. Това означава повече средства за потребление в домакинството, за почивка, за образование на децата.

Правил съм изчисления и за четиричленно семейство с две деца и с двама работещи с по 2000 лв. месечна заплата. Макар и с други числа, съотношенията са същите. Данъчното бреме на това семейство ще бъде далеч по-ниско от сегашното. А потреблението му - по-високо.

По моите предложения около 80-85% от българските данъкоплатци няма да плащат данък върху дохода или ще плащат по-малко от досегашния. Около 13-15% ще имат умерени повишения и около 5% - по-съществени.

Противниците на данъчна реформа лъжат неосведомените, че ще има масово повишение на данъците при евентуална реформа, с която "ще бъдат наказани най-предриемчивите, защото имали повече". Чувал съм тези думи и от настоящи министри. 

Това не е вярно! Това е чудовищна неграмотност и примитивизъм! Особено от висши държавни чиновници. По стандартите на съвременното европейско общество плащането на нормален данък върху дохода (около 25-30-35%) не се възприема като ограбване или наказване на богатия. Обществото се нуждае от средства за финансиране на важни публични програми: държавно управление, образование, здравеопазване, наука, инфраструктура, околна среда, социални програми, съдебна система, национална сигурност, отбрана и т.н. Световната наука и практика не е измислила по-ефикасно средство за набиране на необходимите финанси за споменатите функции чрез данъците, според възможностите на данъкоплатците. Така е във всички цивилизовани държави.

Реформирането на данъчната ни система в препоръчаните направления ще я направи по-справедлива, икономически по-ефективна и по-европейска.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 922

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 922

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 962

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1144

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ