03 Юни 2024понеделник01:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Данък "солидарност" се превръща в мода

Ще успее ли новата идея да набере поддръжници не само в богатите държави, а и навсякъде по света

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 63

Колкото по-остро пред правителствата застава необходимостта за затягане на коланите, толкова по-голяма популярност набира идеята за данък "солидарност". След Великобритания и Италия към портфейлите на богатите граждани се насочиха и френските власти. Подобни мисли започват да спохождат и видни политици от другата страна на Атлантическия океан.
За плановете на френските власти да увеличат данъчната тежест върху богатите граждани съобщи френският министър по въпросите на бюджета Валери Пекрес. Мярката трябва да бъде част от плана за намаляване бюджетния дефицит на Франция. "Усилията ще бъдат балансирани от гледна точка на справедливостта. "Ние ще поискаме повече от тези, които имат повече", заяви Пекрес. По думите на министъра най-голям принос за укрепването на държавните финанси ще трябва да имат тези, чийто годишен доход надхвърля 1 милион евро. Но все още няма конкретни предложения за това в какъв размер и по каква схема ще се взима данък "солидарност", подчерта Пекрес.
Миналата седмица Никола Саркози нареди на правителството спешно да подготви план с мерки, които да помогнат за намаляване на бюджетния дефицит от 5,7% от БВП до 4,6% през следващата година, а до 2013 година да стигне до 3% от БВП. Пакетът с конкретни мерки трябва да бъде представен на 24 август. За да обсъди този въпрос, френският лидер даже беше принуден спешно да прекрати своя отпуск, тъй като се появиха опасения, че страната може да загуби своя рейтинг ААА. Вчера рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" потвърди рейтинга на страната със стабилна перспектива. "Рейтингът на Франция е стабилен ААА, какъвто е от 1975 година", заяви ръководителят на "Стандарт енд Пуърс" във Франция Карол Сиру.
Идеята за данък "солидарност" става все по-популярна на Запад. Модата тръгна от Великобритания, която още през 2010 година наложи данък от 50% за тези, чиито доходи са над 150 000 лири годишно. Щафетата бе поета и от Италия, която цели да оптимизира бюджета си с 45,5 милиарда евро за две години. В САЩ за увеличаване на данъка върху богатите настоява президентът Барак Обама. През тази седмица той беше подкрепен от милиардера Уорън Бъфет, който предлага властите да се прицелят към тези, които печелят над 1 милион долара годишно, и да бъдат особено строги към тези, чийто годишен доход надхвърля 10 милиона долара.
Експерти обясняват повишеното внимание на властите към социалната справедливост с необходимостта за справяне на проблема с бюджетните дефицити. "Данък "солидарност" се нарича така, тъй като кара богатите граждани да се разделят с част от своя доход. Фокусът именно върху тази категория от населението е доказателство, че властите искат да минимизират последиците от повишеното данъчно натоварване върху потреблението, което по правило е по-високо сред семействата с по-ниски доходи", посочва икономистът от "УниКредит" Марко Вали.
Ефективността на подобни данъци обаче е относително ограничена. Например в Италия този данък трябва да донесе на правителството 4 милиарда евро в течение на три години, или около 0,3% от БВП. Очевидно това не е много", подчертава Марко Вали.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1060

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1089

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1270

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ