19 Май 2024неделя03:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Данъкът за финансовите транзакции - крачка напред

До средата на 2016 г. се очаква постигането на пълно съгласие по параметрите на налога

/ брой: 287

автор:Дума

visibility 31

Десет от държавите в еврозоната постигнаха съгласие относно някои от аспектите на обсъждания данък върху финансовите транзакции. Освен това страните са си поставили и срок до средата на следващата година, за да постигнат консенсус и по оставащите точки на споразумението, включително данъчните ставки, става ясно от изявление на държавите, цитирано от Ройтерс.
Съгласие не е постигнато все още по техническите аспекти на планирания налог. Еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси посочи, че страните са отчели напредък при преговорите. Сред точките, по които не може да се постигне съгласие, са дериватите и геополитическото прилагане на данъка, твърдят дипломатически източници.
Преговорите по данъка върху финансовите сделки се проточват от 2011 г. насам. Подкрепящите налога, сред които най-ясно се откроява Франция, твърдят, че това ще принуди банките и другите финансови компании да дават своя справедлив принос към държавната хазна. Друг мотив е да се обезкуражи спекулативната търговия, която не е свързана с реалната икономика.
Критиците на данъка твърдят, че той ще повиши цената на капитала и ще отблъсне инвестициите от Европа.
Засега единствено Франция е предприела стъпки към едностранно въвеждане на данъка. Той е 0,01 процента от всяка транзакция на регулираните пазари.
През септември министрите на общо 11 държави - Германия, Франция, Италия, Австрия, Белгия, Естония, Гърция, Португалия, Словакия, Словения и Испания обявиха, че са постигнали напредък по преговорите и очакват политическото споразумение да е факт през декември. Белгия пък поиска налогът да важи за целия Европейски съюз.
Миналия вторник обаче Естония не подписа споразумението, одобрено от останалите държави.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ