20 Февруари 2026петък12:14 ч.

Снимка БТА

ДДС за ресторантьорите остава 20%

Данъците няма да се променят през тази година

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 16529

Няма да има отстъпки за ресторантьорите в проектобюджета за 2025 г., който подготвят в Министерството на финансите. Това стана ясно от изявление на премиера Росен Желязков след провелия се Съвет за съвместно управление.
Браншът настоява за 9% ДДС, а не 20%, както е от 1 януари. Премиерът обяви, че в проекта за бюджет ще бъдат заложени настоящите текстове на закона за ДДС. Преди дни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се ангажира ДДС за ресторантите да бъде намален, тъй като те били лоялни.
"Правителството ще приеме и внесе в Народното събрание проект на бюджет за 2025 г., в който се изпълняват основните изисквания на Закона за публичните финанси, а именно - до 40% разходи от брутния вътрешен продукт и не повече от 3% дефицит", обяви премиерът Росен Желязков.
Той заяви, че са обсъждани идеи на формациите както за приходната, така и да разходната част на бюджета, но не коментира какви точно са предложенията. Премиерът обаче повторно обяви, че кабинетът не планира увеличение на данъците, а инвестиционните проекти на общините ще продължат да се изпълняват.
"Обсъждаме конкретни мерки както по отношение на разходите, така и по отношение на приходите, защото разходите минус 3% дефицит трябва да отговарят и на приходната база. Няма да предлагаме екзотични мерки като тези, които бяха предлагани в оттегления проект на бюджет за 2025 г. от предходния кабинет", каза Желязков.
"Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект за бюджет с действащия закон за ДДС", отговори премиерът на въпрос дали ще има повишаване на данъците.
ПП-ДБ да подкрепят проекта на бюджет за 2025 г., който предстои правителството да внесе в парламента, призова премиерът.
"Съотношението на българския лев към еврото е фиксирано - 1,9583, не подлежи на промяна и това е скрепено с акт на Народното събрание. Надявам се, че всички, които биха подкрепили този бюджет с ясния поглед към възможността България да отговаря на критериите за членство в еврозоната, ще подкрепят бюджета и това е моето разбиране за ангажимента, който колегите от ПП-ДБ следва да изразят ясно - ще подкрепят ли бюджет, който би дал възможност България да подаде искане за извънреден конвергентен доклад", каза Желязков.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ