25 Април 2024четвъртък17:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Държавен" не е мръсна дума

/ брой: 276

автор:Наталия Гергова

visibility 1119

Свободният пазар всъщност никога не е бил свободен. Защото той винаги се е контролирал и регулирал от държавата. Която и да е тя - и на Запад, и на Изток. Затова "държавен" не е мръсна дума. Освен в България, където "Държавата е лош стопанин" се е превърнало в нещо като мантра. И май това е първото правителство от 1989 г. насам, което прозря, че ролята на държавата е особено важна за бедна страна като България, в икономиката на която (както впрочем във всички бедни държави по света) мултинационалните компани се опитват да завземат все по-големи територии.
Крайно време беше някой да се сети, че държавните предприятия трябва да бъдат защитени със закон и че държавата може и да печели от тях, а не само да им налива грешни пари. Крайно време беше да се приеме, че има държавен капитализъм и че ролята му нараства както в Европа, така и в Америка. Особено след кризата от 2008 г.
Впрочем според президента на американския институт "Юрейша груп" Йън Бремър при държавния капитализъм "държавата използва различни видове държавни предприятия, за да управлява процеса на използване на ресурсите, както и за създаването на голям брой нови работни места. Държавата помага на частните компании да заемат доминиращи позиции в определени сектори на икономиката." И всичко това, за да може държавата да извлече максимална печалба.
През 2004 г. в класацията на британския "Таймс" на 50-те най-големи глобални компании няма нито едно държавно предприятие, докато през 2011 г. те са 11.
 Въпреки интензивната приватизация в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, държавите са запазили контрола си в 62% от приватизираните предприятия. Във Франция и Италия делът на държавните предприятия е до 25% от брутния национален продукт, в Дания и Финландия - 35%-37%, в Полша - 58%. В Германия 37 държавни предприятия (които не са от бившата Източна Германия) формират над 54% от брутния национален продукт.
Държавни са и 13-те най-големи петролни компании, които контролират три четвърти от петролните запаси в света.
Да, "държавен" не е мръсна дума. Особено ако държавните предприятия са добре излъскани.

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 364

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 294

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ