15 Юли 2025вторник03:20 ч.

Доскорошният шеф на Българския институт по метрология Паун Илчев бе назначен за директор на създадената преди година Държавна петролна компания.

Държавната петролна компания се оказа безсмислена

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 1277

Изхарчени 413 320 лв. от началото на 2021 г. до средата на август, неполучени лицензи за данъчни складове и все още невзети от Държавния резерв петролни бази, което трябваше да стане до юли 2021 г. Това е равносметката от започналата през декември 2020 г. дейност на сформираната от правителството на ГЕРБ да създава конкуренция и сваля цените на горивата Държавна петролна компания (ДПК), чието ликвидиране сега се предлага от група депутати. Данните за свършеното от компанията, която според плановете на бившите управляващи вече трябваше да е открила и първите държавни бензиностанции, са предоставени от служебния икономически министър Кирил Петков в писмен отговор на парламентарно питане. Според приетия миналата година от ГЕРБ правилник за структурирането на държавното предприятие, три месеца след вписването на ръководството на ДПК трябваше да е подадено пред агенция "Митници" заявление за издаване на лицензи за управление на данъчни складове, за да му бъдат прехвърлени двете петролни бази със запасите от суровината, които са към Държавния резерв. Към момента ДПК не фигурира в публичния регистър на лицензираните складодържатели и данъчните складове, поддържан от митниците. Дали е подадено заявление, което е условие за предаване на нефтените запаси на наскоро сформираната компания, не е ясно.
От отговора на Кирил Петков обаче се разбира, че предприятието е провело срещи с Държавния резерв, след които са били изготвени различни варианти за подписване на споразумение, уреждащо условията, реда и сроковете за предаване на физическите петролни активи от Държавния резерв към Държавната петролна компания. Подобен документ обаче така и не е подписан и реално ДПК не може да получи базите и запасите в тях, които по закон трябва да управлява. Реално Държавната петролна компания не е встъпила в изпълнение на своите законови задължения поради прекалено дълго проточилите се процедури по приемане на активите, пасивите, архива и съхраняваните резерви и запаси от нефт и нефтопродукти от Държавния резерв, посочва Петков. Според него Народното събрание трябва да прецени необходимостта от ДПК и да предложи по-добър и оперативно подходящ начин за управление на всички резерви и запаси от нефт и нефтопродукти.



ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ