14 Юли 2025понеделник05:48 ч.

Датата

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 583

1753 - основан е Британският музей, един от най-големите и най-богатите в света. Това става възможно, след като д-р Ханс Слоън преотстъпва на страната огромната си колекция. Той е бил лекар и учен и е събирал литература и изкуство. Парламентът решава да съхранява тази колекция под името Британски музей. Тогава музеят се помещава в къща в лондонския кв. "Блумсбъри" и отваря вратите си на 15 януари 1759 г. Поради непрекъснато нарастващия обем на колекцията, а също и поради големия брой посетители, през 1824 г. било решено музеят да се премести в нова, по-голяма, специално построена за него сграда.

1794 - екзекутиран е Жорж Жак Дантон, френски оратор, държавник и политик (р. 1759 г.). Една от водещите фигури на Великата френска революция. Член на Парижката комуна. В новата република той става министър на правосъдието и фактически оглавява Временния изпълнителен съвет. През март 1794 г. Дантон и негови последователи са задържани и обвинени в заговор за преврат и сваляне на правителството. Опитът е неуспешен и Дантон е гилотиниран в Париж.

1886 - подписан е Топханенският акт, с който Съединението на България получава международно признание. В двореца Топхане в Цариград подпис под спогодбата слагат посланиците на Великите сили, Великият везир Кямил паша и министърът на външните работи и изповеданията на България Илия Цанов. Българският дипломат блестящо защитава интересите на цяла България. Негова е заслугата Бургас и околията да принадлежат към новосъздадената държава, както и да отпадне правото на султана да праща свои войски в случай на вътрешни размирици.

1901 - роден е Иван Козарев, първият партизанин в България (умира 1944 г.). Участва в Септемврийското въстание от 1923 г. в Разложкия край. След създаването на ВМРО (обединена) през 1925 г. става неин член. Заради тази си дейност многократно е арестуван. В началото на 1941 г. минава в нелегалност и така дава началото на партизанското движение не само в България, но и на Балканите. През юли с.г. заедно с Никола Парапунов създава в околностите на Разлог първата партизанска чета. Приема партизанско име Балкан. Загива нелепо от куршум на приятел близо до родното си с. Добринище.

1908 - ражда се Херберт фон Караян, австрийски диригент (умира 1989 г.). Един от най-изявените през втората половина на ХХ в. Вестник "Ню Йорк Таймс" пише за него, че е "вероятно най-известният диригент в света и една от най-могъщите фигури на класическата музика". Независимо от успехите му с различни оркестри и на различни сцени голямата му любов е Берлинската филхармония, която поема през 1955-а и дирижира почти до края на живота си. През 1983 г. ЮНЕСКО учредява Международна награда на името на Караян за изключителни заслуги в развитието на музиката.

1994 - умира Кърт Кобейн, американски рок музикант (р. 1967 г.). Вокалист на рок групата "Нирвана". Музиката й се свързва с истинското началото на грънджа, въпреки че съществува като стил много преди тях. "Нирвана" го "качват" на световната сцена. След тях популярността на стила отново заглъхва. Гръндж музиката внушава отричане от комерсиализма и търси подчертания индивидуализъм у всеки.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ